Чи можуть вимагати довідку ВПО при працевлаштуванні

17.05.2024

Через війну, яку розпочала Росія, багато українців змушені були виїхати в більш безпечні регіони та стати внутрішньо переміщеними особами. Часто вони стикаються з труднощами, шукаючи роботу на новому місці. Чи може роботодавець вимагати довідку ВПО при прийнятті на роботу?

Про це пише ДЗЕРКАЛО ТИЖНЯ з посиланням на «Юридичний порадник для ВПО».

Відповідно до ч. 2-3 ст. 24 КЗпП при укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати:

• паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
  • трудову книжку (у разі наявності) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки;
  • у випадках, передбачених законодавством, – документ про освіту (спеціальність, кваліфікацію), про стан здоров’я, відповідний військово-обліковий документ;інші документи (наприклад, податковий номер, фотокартка для формування особової справи тощо).
  • Водночас ст. 25 КЗпП передбачено, що при укладенні трудового договору забороняється вимагати відомості про:
    • партійну і національну приналежність;
    • походження;
    • реєстрацію місця проживання чи перебування;
    • документи, подання яких не передбачено законодавством.

Роботодавець може просити надати довідку ВПО, тому що згідно з Постановою Кабміну від 20.03.2022 №331 за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб під час воєнного стану в Україні роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат у розмірі мінімальної заробітної плати протягом 3 місяців, а для осіб з інвалідністю з числа ВПО – 6 місяців з дня працевлаштування.

Серед документів, які подаються для отримання такої компенсації вимагається також копія довідки ВПО працевлаштованої особи.