“Доступні ліки 2023” : затверджено нові Переліки ліків та медичних виробів, які підлягають реімбурсації

26.10.2023

Наказом МОЗ України від 21.08.2023 р. № 1495 затверджено Перелік лікарських засобів і Перелік медичних виробів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом на 10 серпня 2023 р. Перелік лікарських засобів набув чинності 31 серпня 2023 р., а Перелік медичних виробів набуде чинності з 1 жовт­ня 2023 р. На сайті НСЗУ є цей перелік лікарських засобів, а також на сайті Міністерства охорони здоров’я. Якщо не має можливості скористатися інтернетом, то можна просто зателефонувати на “гарячу лінію” НСЗУ, за номером 1677. Там нададуть абсолютно всю інформацію, яка стосується і лікарського засобу, і окремого напрямку, і навіть підкажуть, де найближча аптека або найближчий сімейний лікар.

Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, складається з переліків:

1) лікарських засобів, що застосовуються при:

  • серцево-судинних захворюваннях;
  • цукровому діабеті;
  • нецукровому діабеті;
  • хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів;
  • розладах психіки та поведінки, епілепсії;
  • хворобі Паркінсона;
  • потребі в імуносупресії.

Їх кількість налічує 411, з них 139 відшкодовуються повністю;

2) препаратів інсуліну — 72 позиції, з яких 45 відшкодовуються повністю;

3) комбінованих лікарських засобів, що застосовуються при хронічних хворобах нижніх дихальних шляхів, — 9 позицій, з яких 8 відшкодовуються повністю.

Перелік медичних виробів містить 23 позиції, з яких 2 відшкодовуються повністю.

Також Перелік лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, вперше містить знеболювальні препарати для паліативних пацієнтів. Так, реімбурсації підлягають 6 препаратів морфіну в таблетках, з яких 4 безоплатні та 2 — з доплатою.

Довідково. Електронний рецепт виписується або сімейним лікарем, або за окремими станами лікуючим лікарем. Щодо процедури. Наприклад, ендокринолог виписує перший електронний рецепт на відповідний інсулін, а далі його вже може виписувати і сімейний лікар. Тобто, вхідною точкою в будь-якому випадку для людини є сімейний лікар, який має подивитися і має визначити, що насправді потрібні ці доступні ліки.

Також п. 51 наказу МОЗ України від 19.07.2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і медичні вироби, Порядку відпуску лікарських засобів і медичних виробів з аптек та їхніх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків» передбачено, що на період дії воєнного стану на території України на лікарські засоби і медичні вироби, які підлягають реімбурсації, за умови відсутності технічної можливості виписування електронного рецепта, сформованого в системі у встановленому порядку,  виписується паперовий рецепт.

За матеріалами Щотижневик АПТЕКА