Дотримання правил біобезпеки – передумова благополуччя регіону щодо АЧС

14.02.2023

Наприкінці січня поточного року до Держпродспоживслужби у Чернівецькій області надійшло повідомлення про загибель 3 голів диких свиней, які виявив єгер при проведенні обстеження мисливських угідь. При лабораторному дослідженні відібраних проб патологічного матеріалу було встановлено діагноз африканська чума свиней (АЧС).

З метою недопущення занесення вірусу АЧС на територію Кіровоградської області та забезпечення дотримання правил біобезпеки при утриманні свинопоголів’я в Кропивницькій районній військовій адміністрації за участі представників Держпродспоживслужби провели засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії.

Під час засідання начальник Кропивницького районного управління Держпродспоживслужби області Віктор Заброда поінформував про епізоотичну ситуацію в Україні та в регіоні. Зокрема в 2022 році в Україні зареєстрували 7 випадків хвороби, останній з яких – у Баштанському районі Миколаївської області. На Кіровоградщині минулого року зафіксували один випадок АЧС в с. Івано-Благодатне Кропивницького району.

Доповідач зазначив, що наразі в приватному секторі Кропивницького району утримується понад 16 тисяч голів свиней. Також на території здійснюють діяльність 28 свиногосподарств з поголів’ям понад 93 тисячі.

Віктор Заброда також звернув увагу на фактори, які можуть призвести до збільшення ризиків занесення і поширення небезпечних хвороб тварин, в тому числі АЧС, зокрема стихійна торгівля харчовою продукцією (м’ясом та іншими продуктами забою свиней).

Начальник Кропивницької районної державної лікарні ветеринарної медицини Віталій Тєльний наголосив на необхідності власникам тварин уважно спостерігати за станом здоров’я свинопоголів’я, щоб запобігти занесенню вірусу АЧС в господарство, та дотримуватися правил біобезпеки:

  • перевзувайтеся і перевдягайтеся, коли заходите в приміщення, де утримуються свині. Гумове взуття – лише для свинарника. Вірус не переноситься повітрям, потрапити до тварини він може тільки тоді, коли його туди занесе недбалий власник або персонал;
  • перед входом у свинарник покладіть (в розрізану пластикову каністру) килимок (краще поролоновий), який регулярно змочуйте дезінфікуючим засобом (наприклад, добре підійде «Білизна», універсальний чистячий засіб тощо). Це дієвий спосіб знищити бактерії та віруси на взутті;
  • не пускайте у свинарник сторонніх людей;
  • не випускайте свиней з хліва – їх не можна вигулювати;
  • не утримуйте в одному приміщенні зі свинопоголів’ям інших тварин чи птицю, особливо, якщо вони виходять на двір;
  • не годуйте свиней залишками їжі зі столу. Однак, якщо цього не можна уникнути, прокип’ятіть їжу впродовж 30 хвилин перед тим, як згодуєте свиням. Корми для свиней також треба проварювати;
  • щодня оглядайте свиней. Якщо виникла підозра, що вони захворіли, – обов’язково повідомте ветеринарного лікаря.

Лише суворе дотримання правил біобезпеки допоможе уникнути випадків захворювання та значних економічних збитків. У разі підозри щодо захворювання тварин на АЧС терміново звертайтеся до державних установ ветеринарної медицини та повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області – тел.: (0522) 32 13 61.