Повноцінний та дієвий захист прав дитини є одним із найважливіших пріоритетів у нашій державі, адже ставлення до дітей, рівень їхньої безпеки та захищеності, стан їхнього всебічного розвитку є одним із показників цивілізованості та гуманності суспільства.
У процесі децентралізації громада здобула значний ресурс та повноваження, а разом з цим і велику відповідальність за її мешканців. І в першу чергу це стосується дітей. Діти – це наше майбутнє, продовження, натхнення. І як би банально не звучала ця теза, але це є істинна. Задля забезпечення захисту прав дитини та розвитку соціальних послуг для вразливих сімей був створений власний структурний підрозділ – служба у справах дітей, якою сьогодні вирішується чимало серйозних дитячих проблем.
У День захисту дітей спілкуємось із сільським головою Сергієм Левченком про те, як сьогодні служба опікується дітьми, захищаючи їх особисті і майнові права.
Сергію Володимировичу, які форми виховання дітей найбільш поширені у Великосеверинівській громаді?
Дитині потрібна сім`я. Право дитини на сім`ю прописано всіма законами. І це не лише законодавча норма, а і закон природи. І цілком зрозуміло. Тому перевага надається вихованню дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування у родині, тобто, – сімейні форми виховання, до яких відносяться: усиновлення, опіка/піклування, передача на виховання у дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї. За період роботи служби у справах дітей найбільш поширенішою формою виховання наших дітей виявилася опіка/піклування. Станом на сьогоднішній день у нас на території проживає 9 сімей опікунів/піклувальників, які виховують 23 дітей. Також, на території функціонує один дитячий будинок сімейного типу в с. Созонівка, які виховують 6 дітей.
Як відомо, є категорія дітей із родин, що опинилися у складних життєвих обставинах. Скільки їх у громаді? Чим служба може допомогти їм?
На жаль, така категорія дітей у нас є. На сьогодні на території громади проживають таких 29 дітей. До функцій служби входить досить великий спектр повноважень, серед яких: своєчасне виявлення та превентивне виховання дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, проведення просвітницької роботи та надання правової допомога їхнім батькам. Фахівці служби разом з правоохоронними органами також здійснюють соціальне інспектування таких сімей, спільно обстежують умови проживання дітей, з’ясовують потреби та надають всіляку допомогу.
Важливий тренд сьогодення – відхід від інтернатних форм виховання дітей до сімейних. Як він реалізується у нас в громаді?
Так, даний процес називається де інституалізація – вивід дітей із таких установ. Також це – розвиток послуг, програм підтримання для сімей і дітей, які мінімізують кількість дітей, які потрапляють в інтернати, і допомагають підтримувати сім’ю. Спеціалістами служби постійно проводиться робота стосовно розвитку на території прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей опікунів/піклувальників, сімей, які змогли б усиновити дітей. За два роки роботи служби жодна статусна дитина не потрапила до інтернатів, а були влаштовані до сімейних форм виховання.
Як відомо, однією із найактуальніших проблем сьогодення є забезпечення громадян України житлом. Водночас, особливе занепокоєння викликають випадки коли під загрозою залишитися на вулиці опиняється одна із найбільш вразливих категорій осіб, таких як діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, як здійснюється захист прав такої категорії населення ?
Держава, як головний гарант забезпечення прав, має проявляти турботу про таких дітей, як у сфері захисту житлових прав цієї категорії осіб, так і у інших сферах, необхідних для їх повноцінного життя та розвитку. На сьогодні при вирішенні питання щодо захисту житлових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, законодавство йде двома шляхами: це збереження за вказаною категорією осіб вже належного їм на праві власності чи на праві користування житла, та надання нового жилого приміщення. В минулому році за сприяння служби за кошти державної субвенції було здійснено купівлю трикімнатної квартири особі, з числа дітей позбавлених батьківського піклування. Дванадцять дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа чекають на свою чергу на їх отримання.
У громаді є безпритульні діти чи ця проблема залишилась у минулому?
З метою профілактики дитячої безпритульності і бездоглядності, попередження правопорушень серед неповнолітніх службою регулярно проводяться профілактичні рейди «Діти вулиці», «Вокзал». У ході проведення рейдів здійснюються обстеження матеріально-побутових умов проживання сімей, складаються відповідні акти. З законними представниками дітей проводиться відповідна роз’яснювально-профілактична робота, здійснюється належний контроль за місцем перебування дітей у вечірній час та дотримання неповнолітніми техніки безпеки під час канікул тощо. Дійсно, ця проблема для нашої громади залишилася в минулому. На щастя у нас такої категорії дітей немає.
Завершуючи нашу розмову на такій позитивній ноті, я хочу звернутися до всіх, хто піклується про дітей, які залишилися без батьківської опіки і найбільше потребують тепла і любові, батьків-опікунів і прийомних батьків. Щиро дякуємо вам за виховання і турботу, доброту та людяність.