Наразі для сільгоспвиробників Кіровоградського району завершився один із найвідповідальніших та напружених періодів, своєрідний вінець наполегливої праці хліборобів – збирання врожаю ранніх зернових та зернобобових культур. На процес збирання врожаю впливає багато факторів, але погодні умови завжди відіграють в цьому провідну роль. Про особливості цьогорічних жнив сьогодні наша розмова із завідувачем сектору економічного аналізу та земельних відносин в агропромисловому комплексі району відділу агропромислового розвитку районної державної адміністрації Олександром Корнетою.
– Щороку погодно-кліматичні умови вносять свої корективи у вирощування сільськогосподарських культур. Винятком не став і 2017 рік. Проте, завдяки високій організаційній та технічній готовності сільгосппідприємств хліборобам нашого району вдалося вчасно розпочати жнивну кампанію 2017 року та в оптимальні строки зібрати вирощене збіжжя. Загалом цього року сільгоспвиробники обмолотили 22 тис. га та зібрали понад 71 тис. тонн ранніх зернових культур, при середній урожайності 32,4 ц/га. Основною продовольчою культурою для керівників агроформувань району різних форм власності була і залишається озима пшениця, якої у поточному році зібрали 49,7 тис. тонн, а середня урожайність склала 35,7 ц/га. Вагомий внесок у коровай району і області в цілому зробили сільгосппідприємства району, які намолотили понад 2 тис. тонн ранніх зернових та зернобобових культур: Державне підприємство «Дослідне господарство «Елітне» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України (в.о. директора Олексій Немировський), ФГ «Покровське» (голова Юрій Харченко), ТОВ АФ «Відродження» (директор Руслан Згривець), ФГ Фоменка Є.В. (голова Євген Фоменко), СТОВ «Світоч» (директор Володимир Костовський). А найвищу урожайність ранніх зернових культур отримали у ФГ «Високобайрацьке» (голова Олексій Герасимов) – 51,5 ц/га, Державному підприємстві «Дослідне господарство «Елітне» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук (в.о. директора Олексій Немировський) – 45,0 ц/га, ФГ «Землероб» (голова Олександр Кадигроб) – 41,8 ц/га, ТОВ АФ «Відродження» (директор Руслан Згривець) – 37,6 ц/га, ФГ Мізецького Г.В. (голова Григорій Мізецький) – 37,2 ц/га.
– Скажіть, яка тенденція простежується протягом останніх років стосовно структури посівних площ і посіви яких культур, на Вашу думку, варто збільшити сільгоспвиробникам у 2018 році?
– Якщо аналізувати структуру посівних площ, то протягом останніх років аграрії району значно збільшили площі посіву кукурудзи на зерно, сої та соняшника, натомість площі посіву озимого, ярого ячменю, а також озимого ріпаку в районі залишаються майже незмінними.
Озима пшениця є основною продовольчою культурою для товаровиробників району, тож визначаючи стратегію посівів сільгоспкультур на 2017-2018 роки та враховуючи попит на цю культуру на світовому ринку, думаю, сільгоспвиробникам району варто приділити більше уваги вирощуванню цієї культури, щоб мати необхідні запаси продовольчого зерна для хлібопечення та експорту.
– Олександре Федоровичу, чи достатньо уваги хлібороби району приділяють оновленню машинно-тракторного парку підприємств, зміцненню матеріально-технічної бази?
– Надзвичайно приємно, що з кожним роком сільгоспвиробники району значну частину коштів, отриманих від реалізації продукції, вкладають у розвиток своїх підприємств, придбання засобів захисту рослин, мінеральних добрив, будівництво та реконструкцію складських приміщень для зберігання зерна, а також сушарок та зерноочисних комплексів. Що стосується машинно-тракторного парку агроформувань району, то в переважній більшості, морально та технічно застарілі одиниці сільгоспмашин вітчизняного виробництва змінили нові високопродуктивні комбайни, трактори імпортного виробництва та комплектуючі до них. Лише протягом шести місяців цього року аграрії придбали техніки на суму понад 40 млн. грн. А це, у свою чергу, є свідченням того, що керівники господарств намагаються йти в ногу з часом і впроваджувати нові методи та форми роботи у своїх підприємствах, щоб не лише збирати високі врожаї, а й бути лідерами з виробництва сільгосппродукції.
– Як Ви вважаєте, чи на належному рівні в агроформуваннях нашого району ведеться розрахунок орендарів із власниками земельних ділянок?
– Зазвичай одразу після збору врожаю ранніх зернових культур керівники агроформувань району розпочинають розрахунок із власниками земельних паїв. Практика попередніх років свідчить про те, що більшість керівників сільгосппідприємств нараховує орендодавцям 4% і більше від нормативно грошової оцінки земельної ділянки. Крім того, на свій вибір орендодавці (в рахунок орендної плати за пай) можуть отримати кошти, продовольче, або фуражне зерно. Останнє теж, до речі, користується попитом у пайовиків і широко застосовується для годівлі тварин, адже майже у кожного селянина є особисте підсобне господарство.
– У всі часи праця хлібороба була однією з найважчих. Тож господарюючи на земельних угіддях, керівникам сільгосппідприємств району варто дбати й про гідну заробітну плату для своїх працівників. Як Ви можете охарактеризувати рівень виплати заробітної плати в агропромисловому комплексі району?
– За статистичними даними агроформування району мають дуже високий показник рентабельності у своїх підприємствах. Проте, маючи високі прибутки, на жаль, не всі керівники господарств приділяють належну увагу умовам оплати праці найманим працівникам. У 2017 році середня заробітна плата одного працюючого повинна складати не менше 6500 грн., хоча у районі є господарства, які виплачують своїм працівникам 8000-12000 грн. Серед найкращих роботодавців, які виплачують гідну заробітну плату працівникам агропромислового комплексу і таким чином дбають про добробут людей – ФГ Жукова М.О. (голова Микола Жуков), ФГ Патлаченка П.А. (голова Петро Патлаченко), ФГ Фоменка Є.В. (голова Євген Фоменко), Державне підприємство «Дослідне господарство «Елітне» Кіровоградської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України (в.о. директора Олексій Немировський), ФГ «Покровське» (голова Юрій Харченко). Сподіваюсь, найближчим часом інші керівники сільгосппідприємств теж переглянуть рівень виплати заробітної плати у своїх господарствах та збільшать його.
Нині ж хочу побажати хліборобам району гарної погоди, високих закупівельних цін на сільгосппродукцію, нехай щедро родять ниви, а над ними нехай завжди буде мирне небо!
Ірина ЖЕЛЄЗНЯКОВА
Газета «Зоря», Кіровоградський район