“Хто не лайкне – той не має серця”: чим небезпечні лайки неперевірених дописів

10.07.2024

Українців попереджають про маніпулятивну схему в соцмережах: поширюють емоційні дописи із зображенням військових, дітей чи тварин, які просять залишити коментарі чи поставити вподобайку. Ці фото створюють за допомогою штучного інтелекту, і маніпулятори використовують їх для розкрутки груп.

Як повідомляє волонтерська ініціатива фактчекерів «Нота Єнота», емоційні дописи часто мають на меті залучити підписників і нарощувати аудиторію для груп, які згодом можуть поширювати дезінформацію.

“Часто адміни сторінок із патріотичними назвами і патріотичними аватарами не мають жодного стосунку до України. Натомість модеруються з інших країн. Проте за допомогою емоційних дописів нарощують підписників, а потім змінюють теми постів і людина, яка підписувалася на сторінки з молитвами за військових, отримує інформацію про зрадоньку і «все пропало»”,  – йдеться у повідомленні.

Волонтери зазначають, що після того, як людина залишає коментарі чи вподобайку під такими постами, їй починають все частіше пропонувати дописи подібного змісту.

Влонтерська ініціатива фактчекерів «Нота Єнота» провела експеримент: з одного з акаунтів вони почали взаємодіяти з емоційними дописами.

“Уже через день в стрічці новин було повно дописів про совєцький союз, про те, яким гарним було дитинство, цитати героїв совєцьких фільмів. Варто зауважити, що на жодну з таких сторінок ми не були підписані. Тому, коли ви починаєте лайкати пости «Привітайте мене з днем народження», дуже швидко отримаєте порцію російської пропаганди, яка апелюватиме до емоцій і відбити такі дописи і ефект від них стає складніше. Таким чином московія вкладається у поширення ватних поглядів, якщо ви розумієте, про що ми”, – зазначають фактчекери.