Хуртовина, снігові замети

26.11.2018

Зимові прояви стихійних сил природи нерідко виявляються у снігових заметах внаслідок снігопадів і хуртовин. Снігопади, тривалість яких може бути від 16 до 24 годин, сильно впливають на господарську діяльність населення, особливо з наступним різким похолоданням (сильний мороз) або потеплінням (швидке танення снігу або ожеледь).

Хуртовина – це сильний снігопад з вітром, який створює снігові замети. Сніговий замет — це наметена вітром кучугура снігу.

Фактори небезпеки снігопадів, хуртовин:

  • різко погіршується видимість;
  • переривається транспортне сполучення як в місті, так і між населеними пунктами області, особливо у гірських районах;
  • сильні снігопади в горах приводять до нестійкості сніжного покриву на схилах і сходу лавин;
  • випадання снігу з дощем при зниженій температурі повітря і ураганному вітрі створює умови для обледеніння ліній електропередач, зв’язку, контактних мереж електротранспорту, а також покрівель будівель, різного роду опор і конструкцій, що часто призводить до їх руйнування.

Основними характеристиками снігопадів є їх інтенсивність та тривалість, а в залежності від умов та характеру випадання опадів, снігопади можуть бути різних видів:

– дощ зі снігом ( при позитивній температурі повітря);

– сніг з дощем ( при температурі близько 0 °C);  обложний снігопад; зливовий снігопад або снігова злива; сніговий шквал або сніговий заряд;- сніг при ясному небі.

З оголошенням штормового попередження необхідно:

– обмежити пересування, особливо на власному транспорті;

– створити вдома необхідний запас продуктів, води, палива;

– виконати герметизацію житлових приміщень, що допоможе зберегти тепло і зменшить витрати палива.

– у сільській місцевості – терміново заготувати у необхідній кількості корми і воду для тварин.

Особливу небезпеку снігові замети створюють для людей, захоплених у дорозі, далеко від людського житла. Заметені снігом дороги, втрата видимості викликають повну дезорієнтацію на місцевості.

Якщо негода застала вас у дорозі під час руху на автомобілі:

  • не варто намагатися подолати снігові замети, необхідно зупинитися,
  • повністю закрити жалюзі машини, укрити двигун зі сторони радіатора;
  • по можливості встановити автомобіль двигуном у навітряний бік;
  • періодично виходити із автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під снігом. Запам’ятайте: не занесений снігом автомобіль – хороший орієнтир для пошукової групи.
  • двигун автомобіля необхідно періодично прогрівати для уникнення його розморожування (при використанні води у системі охолодження двигуна);
  • при прогріванні двигуна автомобіля важливо не допускати проникнення в кабіну (салон) вихлопних газів; з цією метою необхідно слідкувати, щоб вихлопна труба не завалювалася снігом;
  • якщо на дорозі разом опинилося декілька чоловік (на декількох автомобілях), доцільно зібратися разом і використовувати один автомобіль як укриття; із системи охолодження двигунів решти автомобілів варто злити воду;
  • ні в якому разі не можна залишати укриття – автомобіль у сильний снігопад (хуртовину), бо орієнтири, які здавалися надійними з першого погляду, через декілька десятків метрів можуть бути загублені і ви можете повністю втратити орієнтацію на місцевості.