Ідентифікація тварин – запорука простежуваності та стабільного епізоотичного благополуччя

08.02.2024

Питання ідентифікації тварин є питанням забезпечення стабільного епізоотичного благополуччя господарств, територій, отримання безпечної та якісної харчової продукції тощо. Без чіткої інформації про місце походження тварини, про її здоров’я, ветеринарні обробки ми не можемо знати і гарантувати, що тварина і продукція від неї безпечні.

Обов’язковій ідентифікації підлягають:

• велика рогата худоба, вівці, кози – протягом 7 днів з моменту народження;
  • товарні свині – до моменту переміщення (забою, продажу);
  • лошата – не пізніше 1 року після народження.

Також, всі юридичні та фізичні особи, які провадять діяльність з розведення та утримання тварин, зобов’язані:

• подавати для реєстрації дані про ідентифікованих тварин, господарства їх розведення та утримання, переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж;
  • ідентифікувати усіх тварин у господарстві;
  • вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, переміщень між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж;
  • зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення з господарства.

Ідентифікація різних видів тварин проводиться відповідно до порядків, затверджених Мінагрополітики.

Система ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби складається з таких елементів:

• засоби ідентифікації для індивідуальної ідентифікації тварини та засоби для їх кріплення;
  • проведення ідентифікації тварин;
  • реєстраційні документи;
  • ведення електронної бази даних про ідентифікованих тварин (Єдиний державний реєстр тварин);
  • ідентифікаційні документи;
  • реєстрація дій або подій щодо ідентифікованої тварини, облік тварин у господарствах.

Ініціатором проведення ідентифікації тварин має бути їх власник. Це визначено у законах України «Про ветеринарну медицину», «Про ідентифікацію і реєстрацію тварин» та рядом підзаконних актів.

За те, що у дворогосподарстві чи господарстві, незалежно від форми власності, утримуються неідентифіковані тварини та/або здійснюється їх обіг, переміщення тощо, за відмову їх ідентифікувати власники несуть відповідальність у порядку, передбаченому статтями 107, 1072 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Кропивницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області