Кадастровий план земельної ділянки

30.10.2024

Державний земельний кадастр – це єдина державна система,  яка встановлює процедуру  визнання  факту  виникнення  або  припинення права  власності  і  права  користування  земельними  ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце  розташування та правовий режим цих ділянок,  їх  оцінку,  класифікацію  земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Про це йдеться на “Земельний фонд України”

Призначенням державного  земельного  кадастру  є забезпечення необхідною  інформацією  органів  державної   влади   та   органів місцевого самоврядування,  заінтересованих підприємств,  установ і організацій,  а  також  громадян  з  метою  регулювання  земельних відносин раціонального використання та охорони земель,  визначення розміру плати за  землю  і  цінності  земель  у  складі  природних ресурсів,   контролю   за   використанням   і   охороною   земель, економічного  та  екологічного  обґрунтування   бізнес-планів   та проектів землеустрою.
Значення державного  земельного  кадастру обумовлено тим,  що він є інформаційною  основою  для  вирішення  питань  щодо  поділу земель  на  категорії,  набуття  і  реалізацію  прав  на  земельні ділянки,  визначення  і  зміни  цільового  призначення   земельних ділянок. Основними  завданнями  його  введення   є:   забезпечення повноти  відомостей про всі земельні ділянки;  застосування єдиної системи просторових координат та системи  ідентифікації  земельних ділянок;   запровадження   єдиної   системи   земельно-кадастрової інформації та її достовірності.

Система Державного земельного кадастру дає можливість оперативно отримувати необхідну інформацію про земельні ділянки на всій території України. Відомості до цієї бази даних вносяться, перевіряються, систематизуються та впорядковуються за єдиними, чітко визначеними правилами. Завдяки використанню при адмініструванні Державного земельного кадастру сучасних інформаційних технологій, відомості про землі є доступними як фахівцям, що працюють в сфері земельних відносин, так і зовнішнім користувачам.

Кадастрова карта (план) – графічне зображення, що містить відомості про об’єкти Державного земельного кадастру.
Відомості Державного земельного кадастру є офіційними.
Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об’єкти Державного земельного кадастру є обов’язковим.
Відомості Державного земельного кадастру є відкритими та загальнодоступними, крім випадків, передбачених Законом України «Про Державний земельний кадастр», та надаються у формі:
  • витягів з Державного земельного кадастру;

  • довідок, що містять узагальнену інформацію про землі (території);

  • викопіювань з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану);

  • копій документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру.

Відомості Державного земельного кадастру, отримані в паперовій чи електронній формі, мають однакову юридичну силу.
Державна реєстрація земельної ділянки – внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом України «Про Державний земельний кадастр» відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги.
В свою чергу невід’ємною складовою частиною Поземельної книги є кадастровий план земельної ділянки – картографічний документ, який створюється за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 11 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою  Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Витяг з Державного земельного кадастру надається в паперовій або електронній формі та містить усі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги, крім відомостей про речові права на земельну ділянку, що виникли після 1 січня 2013 року, а також за бажанням заявника – відомості Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про речові права на земельну ділянку, їх обтяження, одержані в порядку інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.
Витяг з Державного земельного кадастру має містити: посилання на документи, на підставі яких відомості про обмеження у використанні земель внесені до Державного земельного кадастру, відомості про ділянки надр, надані у користування відповідно до спеціальних дозволів на користування надрами та гірничих відводів, одержані в порядку інформаційної взаємодії між Державним земельним кадастром та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки, сформований як викопіювання з кадастрової карти (плану) території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.
Кадастровий план земельної ділянки складається в електронній (цифровій) та паперовій формі у масштабі, який забезпечує обов’язкове чітке відображення відомостей, визначених статтею 34 Закону України “Про Державний земельний кадастр”.
На кадастровому плані земельної ділянки відображаються:
  • площа земельної ділянки;

  • зовнішні межі земельної ділянки (із зазначенням суміжних земельних ділянок, їх власників, користувачів суміжних земельних ділянок державної чи комунальної власності);

  • координати поворотних точок земельної ділянки;

  • лінійні проміри між поворотними точками меж земельної ділянки;

  • кадастровий номер земельної ділянки;

  • кадастрові номери суміжних земельних ділянок (за наявності);

  • межі земельних угідь;

  • межі частин земельних ділянок, на які поширюється дія обмежень у використанні земельних ділянок, права суборенди, сервітуту;

  • контури об’єктів нерухомого майна, меліоративних мереж, складових частин меліоративних мереж та точки водовиділу, розташовані на земельній ділянці;

  • межі частин земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація;

  • відомості про перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, прибережних захисних смуг і пляжних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель (за наявності) та меж земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки);

  • відомості про встановлені межові знаки (у разі формування земельної ділянки).

Таблиці із зазначенням координат усіх поворотних точок меж земельної ділянки, переліку земельних угідь, їх площ, відомостей про цільове призначення земельної ділянки та розробника документації із землеустрою на земельну ділянку є невід’ємною частиною кадастрового плану земельної ділянки.
Кадастровий план земельної ділянки складається при формуванні земельної ділянки у паперовій та електронній (цифровій) формі.
Порядок складання та затвердження вимог до оформлення кадастрових планів земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
У разі зміни відомостей, передбачених частиною першою статті 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», власнику (користувачу) земельної ділянки за його заявою Державний кадастровий реєстратор видає Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, складовою частиною якого є кадастровий план, що містить внесені відомості.