Кліщі прокинулися: сезонна небезпека

27.04.2021

Сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад та має два виражених піки активності: у квітні – травні та у серпні -вересні. Укус кліща є небезпечним через те, що кліщі є носіями збудників різних захворювань людей і тварин. Найбільшу загрозу для людей становить іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма). За інформацією ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» протягом 2020 року досліджено 619 екземплярів кліщів, з них 5,5% інфіковані збудником хвороби Лайма.

За 2020 рік по Україні зареєстровано 2745 випадків хвороби Лайма, що на 38,7 % менше ніж у 2019 (4482 випадки). Проте, не слід забувати про небезпеку, перебуваючи або відпочиваючи в місцях, де можуть знаходитися кліщі.

Тож, збираючись на відпочинок в ліс або паркові зони, необхідно дотримуватись певних правил. Слід пам’ятати, що найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише під час перебування на природі, але й через якийсь час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Також кліщ може потрапити до житлового приміщення з букетами квітів, собаками та іншими тваринами.

10 порад, які допоможуть уникнути укусу кліща та вберегтися від хвороби Лайма:

  • Засіб для відлякування кліщів. Збираючись на прогулянку, не забудьте обробити одяг, відкриті ділянки тіла спеціальними засобами, які відлякують кліщів – репелентами.
  • Бути напоготові навіть вдома. Туризм і кемпінг – не єдині способи наразитися на укус. Ризик «підхопити» кліща існує навіть на власному подвір’ї. Тож варто оглядати себе та дітей на наявність кліщів після кожної прогулянки.
  • Перебування на сонці. У личинок кліщів зовнішній шар (кутикули) досить пухкий, тому вони швидко втрачають вологу. Як результат, кліщ не в змозі вижити більше 8 годин в середовищі з вологістю менше 80%. Зазвичай вони скупчуються в тінистих листяних, вологих місцях, тому перебування на сонці може значно знизити ризик зараження від кліщів. Водночас варто також пам’ятати про небезпеку сонячного удару.
  • Зміни ландшафту. Щоб позбавити двір від кліщів, слід прибирати листя, кущі та іншу рослинність, яка може стати «домом» для кліщів. Кліщі також не можуть забратися у двір через дерев’яний паркан, тому що швидко висихають через сухість дерев’яних дошок.
  • Перевірка собак. Зазвичай собачі кліщі не переносять хвороби, якими може заразитися людина, однак в окремих випадках кліщ може потрапити до будинку на тварині. Тому слід перевіряти собак після кожної прогулянки.
  • Закритий світлий одяг. Носіння закритого одягу позбавить від потрапляння кліща на шкіру. Заправлені в шкарпетки штани виглядають не дуже модно, але це може запобігти зараженню хворобами, які переносять кліщі. Також надавайте перевагу одягу світлих тонів. Розмір ніфми кліща приблизно з макове зерно, тож якщо на вас світлий одяг, виявити на собі паразита буде легше.
  • Місце для відпочинку. Обмежте прогулянки та відпочинок на ділянках з високою травою, біля очерету, де найчастіше знаходяться кліщі. Не дозволяйте дітям гратися та бігати по високій траві без захисного одягу та репелентів.
  • Швидка сушка одягу. Кліщі дуже чутливі до сухості, їх можна вбити, поклавши одяг в сушарку на п’ять хвилин за високої температури. Водночас під час прання кліщ може вижити, тож одразу після прання варто висушити одяг за високої температури.
  • Душ і перевірка. Після будь-якого виду активності на вулиці, вдома необхідно відразу ж роздягнутися, оглянути себе на наявність кліщів і прийняти душ. У тих, хто приймає душ відразу після вулиці, вірогідність заразитися хворобою Лайма значно нижча, адже вони можуть помітити на собі кліща швидше. А збудник хвороби потрапляє в організм людини через кілька годин після укусу.
  • Видалення кліща. Якщо, незважаючи на всі перераховані вище заходи, кліщ таки вкусив вас, необхідно відразу ж звернутися до лікувального закладу для його видалення. Видаляти кліща самостійно або використовувати народні методи може бути небезпечно. У м. Кропивницькому цілодобово працюють травматологічні пункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу, нададуть рекомендації: травматологічний пункт комунального некомерційного підприємства обласної клінічної дитячої лікарні(вул. Преображенська, 79), травматологічний пункт міської лікарні швидкої медичної допомоги (вул. Короленка, 56).

Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. В такому вигляді кліщі можуть залишитися живими за температури від +4 до +8°С (в умовах звичайного побутового холодильника) декілька днів та навіть тижнів. Лабораторні дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудників іксодового кліщового бореліозу, проводять в ДУ «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ». За затвердженими методиками лабораторному дослідженню підлягають лише статевозрілі, живі та непошкоджені кліщі. Критерієм відбору кліщів для дослідження є також кількість крові в тілі кліща, що залежить від термінів перебування на тілі людини.

Джерело:http://kr.consumer.gov.ua/