Кропивницька госпітальна рада – підготовка до модернізаціїї меддопомоги

01.03.2018

Наприкінці минулого тижня, було затверджено та підписано протокол засідання госпітальної ради Кропивницького госпітального округу. Члени ради затвердили три головні документи. Положення, графік засідань на 2018 рік та форму збору статистичної інформації для розробки багаторічного плану розвитку госпітального округу.

Кропивницька госпітальна рада першою в області провела перше цьогорічне засідання. Госпітальні ради Олександрійського та Західного госпітального округу запланували перші засідання приблизно на кінець березня 2018 року.

Фактично Кропивницька госпітальна рада вже розпочала перший етап щодо створення багаторічного плану. А саме – здійснення глибокої та широкої оцінки спроможності закладів охорони здоров’я, що надають вторинну медичну допомогу та діють на території Кропивницького госпітального округу. Нагадаємо, Кропивницький госпітальний округ складається з 9 районів та міст Кропивницький і Знам’янка. Загальна кількість населення складає 486.4 тис. осіб. Округ має доволі потужну та розгалужену мережу лікарень.
На території Кропивницького госпітального округу діють лише дві лікарні інтенсивного лікування ІІ рівня. Комунальний заклад «Кіровоградська міська лікарня швидкої медичної допомоги» та комунальний заклад «Центральна міська лікарня м. Кіровограда».
Округ має 5 лікарень інтенсивного лікування І рівня. А саме, комунальні заклади: «Пологовий будинок №1 м. Кіровограда», «Кіровоградська центральна районна лікарня», «Знам’янська центральна районна лікарня», «Бобринецька центральна районна лікарня» та «Долинська центральна районна лікарня».
Всі інші 9 лікарень, є лише лікарнями планового лікування. Такими закладами є наступні комунальні заклади: «Міська дитяча лікарня м. Кіровограда», «Міська лікарня №2 м. Кіровограда», «Міська лікарня м. Знам’янка», «Новомиргородська центральна районна лікарня», «Олександрійська центральна районна лікарня», «Компаніївська центральна районна лікарня», «Устинівська центральна районна лікарня», «Новгородківська центральна районна лікарня» та державний заклад «СМСЧ №19 МОЗ України».
Зрозуміло, що скоріш за все, така кількість лікарень в існуючому обсязі надання медичної допомоги, буде непосильним тягарем для загального бюджету госпітального округу.
Така ситуація ставить перед госпітальною радою складне завдання – необхідність визначення які саме медичні заклади будуть розвинуті та посилені а які мають бути перепрофільовані.
Загалом, за результатами реформування в Кропивницькому госпітальному окрузі мають діяти не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування першого та/або другого рівня.
Діюче законодавство встановлює вимоги до таких лікарень.
Так, спеціалізація медичної допомоги в багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування першого рівня для надання екстреної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги у стаціонарних умовах має здійснюватися за наступними лікарськими спеціальностями: акушерство і гінекологія; анестезіологія; ендоскопія, клінічна лабораторна діагностика, клінічна імунологія, клінічна біохімія; медицина невідкладних станів; неврологія; ортопедія і травматологія; патологічна анатомія; педіатрія; рентгенологія; терапія; трансфузіологія; ультразвукова діагностика; хірургія.

Більш ширший перелік спеціальностей висувається до лікарні ІІ рівня.
Спеціалізація медичної допомоги БЛІЛ другого рівня для надання екстреної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги у стаціонарних умовах має здійснюватися за наступними лікарськими спеціальностями: акушерство і гінекологія; анестезіологія; гастроентерологія; гематологія; дитяча хірургія; ендокринологія; ендоскопія; інфекційні хвороби; кардіологія; клінічна лабораторна діагностика, клінічна імунологія, клінічна біохімія; комбустіологія; медицина невідкладних станів; неврологія; нейрохірургія; неонатологія; нефрологія; ортопедія і травматологія; отоларингологія; офтальмологія; патологічна анатомія; педіатрія; проктологія; психіатрія; пульмонологія; ревматологія; рентгенологія; судинна хірургія; терапія; трансфузіологія; ультразвукова діагностика; урологія; функціональна діагностика; хірургічна стоматологія; хірургія.

Разом з тим, законодавство не обмежує госпітальні округи в кількості та спеціалізації лікарень. Відповідно до приписів Міністерства охорони здоров’я України в госпітальних округах можуть діяти і інші заклади охорони здоров’я, які надають вторинну (спеціалізовану) та екстрену медичну допомогу, у зоні обслуговування госпітального округу.
Однак, зрозуміло, що головний аргумент залишається за фінансовим питанням. Оскільки де буде лікарня ІІ та І рівня, туди і буде направлено основне фінансування.

Отже найближчим часом Кропивницькій госпітальні раді необхідно визначити серед 16 діючих лікарень, які саме стануть «кандидатами» на перетворення у багатопрофільні лікарні інтенсивного лікування І та ІІ рівня. Саме для цього, члени ради затвердили форму збору статистичних даних та план засідань на 2018 рік. Форма збору статистичних даних дозволить проаналізувати роботу діючих лікарень, а план засідань дасть змогу провести огляд їх потужностей, адже засідання планується проводити саме в цих медичних закладах.

Матеріал публікується в рамках реалізації проекту ГО Центру “Ейдос” ” Громадський контроль процесу формування госпітальних округів в регіонах” за фінансової підтримки програмної ініціативи “Громадське здоров’я” міжнародного фонду “Відродження”.

Джерело:https://gre4ka.info