Реформа децентралізації стала однією з найбільш успішних в державі, це підтверджують перші фінансові результати вже створених на Кіровоградщині об’єднаних територіальних громад. У руках їхніх керівників – всі ключі для подальшого зростання, і, по суті – доля всієї реформи, її остаточні результати.
Допомагати їм готова державна та обласна влада і спеціально створений Центр розвитку місцевого самоврядування. Минулого тижня за його ініціативи представників вже створених ОТГ і тих, хто тільки планує об’єднуватись, зібрали на регіональний форум, у якому взяли участь керівництво області, галузеві експерти, народні депутати. Мета – поділитися досвідом, відповісти на питання, обговорити проблеми та перспективи. – Ми сьогодні слухаємо громади, слухаємо людей, і тих, хто прийняв рішення, і готовий це робити (об’єднуватися, – авт.), ми будемо, безумовно, підтримувати, – зокрема наголосив голова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко. Він констатує: реформа зі створення об’єднаних територіальних громад не може відбутися сама по собі, і повинна бути підтримана змінами загальнодержавного рівня – в інфраструктурному будівництві, освіті, охороні здоров’я. Ці зміни сьогодні відбуваються на Кіровоградщині.
– Прийнято рішення про те, що майже 4 мільярди буде виділено на сільську медицину, – зазначив глава області. – Я переконаний в тому, що ми з вами 25 сільських амбулаторій побудуємо – я ще раз підкреслюю, побудуємо, а не відремонтуємо. Ми придбаємо для цих амбулаторій транспорт, придбаємо як медичне, так і комп’ютерне обладнання. Ми за два роки серйозні кошти інвестували в охорону здоров’я 3 рівня, у нас сьогодні є якісна обласна лікарня, якісна дитяча лікарня, значні кошти інвестовані в станцію переливання крові, у нас є госпіталь для учасників антитерористичної операції, кардіоцентр. Нам потрібно всю систему відбудувати. Крім центральних медустанов, в останні роки по всій області ремонтували і переоснащували районні лікарні, 110 медиків отримали житло, відсутність якого часто ставало каменем спотикання для заповнення медичних вакансій на селі. Про подальші зміни в галузі, впровадження яких почнеться з наступного року, говорив нардеп Костянтин Яриніч, який працював на форумі з представниками ОТГ у секції соціально-гуманітарного розвитку. – Уже сьогодні ми з вами повинні зробити величезні кроки – у нас є договірна система відносин між пацієнтом і лікарем, є інше фінансування, яке закладається в обсязі приблизно 14 мільярдів на оплату послуг на первинному рівні надання медичної допомоги, – зокрема зазначив він. Та не медициною єдиною. На територіях створюються повноцінні опорні школи, в яких учитель математики більше не буде читати історію і фізкультуру, за 2016-2017-й придбано 35 шкільних автобусів, щоб сільські діти могли до цих шкіл дістатися безпечно і комфортно. За два останні роки на ремонтах обласних доріг освоєно мільярд тільки державних грошей. У 2018 році, за прогнозами, грошей на дороги буде більше. У свою чергу, лідерам ОТГ, на думку керівника Кіровоградщини, варто починати думати про те, як залучити на свої території приватні інвестиції.
– Щоб рухатися активніше, нам потрібно більше грошей. Їх треба заробити, – зазначив Сергій Кузьменко.
Самі представники громад, у свою чергу, вказують на те, що для залучення до них інвесторів і грошей на розвиток ще треба попрацювати державній владі, перш за все – законодавчій. Так, нещодавно обраний голова Компаніївської ОТГ Олександр Маслюков говорив про необхідність прийняття закону про управління землями – на місцях іноді просто не знають, хто зараз орендує їхні гектари. Є питання і з приводу руху перевантаженого транспорту, який руйнує не тільки свіжовідремонтовані дороги, а й житлові будинки на їхніх узбіччях – громади цю проблему не можуть вирішити на своєму рівні.
Глава Помічнянської ОТГ Микола Антошик з перших днів зіткнувся з неможливістю використання коштів на ремонт приміщень, які залишаються в державній власності. – Треба терміново розробити закон, який дав би можливість буквально протягом місяців нам передати об’єкти. У нас залізничні підприємства, які десятиліттями руйнуються, колишнє приміщення поліції, бригадний будинок вже більше 20 років стоїть у руїнах, недобудований терапевтичний корпус, який свого часу був побудований на 90% готовності, сьогодні вже в руїнах, – зазначив Антошик. Говорили і про необхідність створення на територіях ОТГ свого роду «офшорних зон» з пільговим оподаткуванням, щоб зацікавити інвесторів у створенні нових підприємств саме там – жити в місцевості, де немає роботи, мовляв, ніхто не буде, навіть якщо з лікарнями, школами і дорогами все буде в порядку. Втім, головну умову успіху сформулювала Наталія Стиркуль, голова Дмитрівської сільради, що у Знам’янському районі – тут вирішили об’єднуватися з сусідньої Макарихою, і чекають призначення перших виборів. На них чекають також у Бережинській та Приютівській громадах в Кіровоградському та Олександрійському районах, розпочато процес об’єднання територій Мар’янівської і Веселівської сільрад, які перебувають зараз в сусідніх районах – Маловисківському та Новомиргородському.
– Шість сіл у нас об’єдналися і створили сильну територіальну громаду. Якщо нам не заважатимуть, то ми і допомоги просити не будемо, – каже Стиркуль. Просити її дійсно не потрібно – статистика говорить про те, що в створених у 2017 році ОТГ власні доходи бюджетів на одного жителя зросли в порівнянні з минулим роком в середньому в 2,5 рази, а в створених раніше Бобринецькій і Маловисківській громадах – в 3,6 рази. За два останніх роки ОТГ області отримали з державного бюджету понад 54 мільйони на 56 проектів, державна ж субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад склала в 2017 році більше 19 мільйонів. Крім того, всім 5 бюджетам створених в цьому році ОТГ передбачено цілий ряд дотацій і субвенцій на загальну суму понад 158 мільйонів гривень. Гроші непогані, і те, наскільки ефективно вони будуть використані, залежить тільки від самих територій – на те вона і децентралізація…
Коли верстався номер, у Києві за участю президента України якраз проходив такий же форум, як у нас, тільки загальнонаціональний. Виступаючи перед представниками громад з усієї країни, Петро Порошенко, зокрема, зазначив: якщо в 2014 році власні доходи місцевих бюджетів становили 68 мільярдів гривень, то до кінця поточного року очікується їхнє збільшення до 171 мільярда. – В середині минулого десятиліття традиційно державний бюджет подавався з розрахунком частки місцевих бюджетів менше 30%. У 2015 році ця цифра становила вже 45%. В цьому році ми наблизилися до 50%. Саме такий баланс ми будемо тримати. Децентралізація дозволила почати ремонт і будівництво нових дитячих садків, нових шкіл, нарешті, зробити освітлення в населених пунктах, будувати нові заклади культури, дороги і робити багато інших справ, причому ключова позиція – не потрібно питати дозволу з Києва, не потрібно їздити до Києва з торбою. Ініціативні, рішучі люди, голови та депутати, які мають довіру громад, беруть на себе відповідальність і мають право вирішувати складні питання, – підкреслив президент.
Андрій Трубачев
Джерело:http://www.kirovograd.net