З першого січня 2025 року в Україні більше не буде медикосоціальних експертних комісій (МСЕК), які встановлювали статуси інвалідності. Замість них працюватимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які будуть створені при закладах охорони здоров’я. В Міністерстві охорони здоров’я зазначають, що для людини проходження шляху до статусу інвалідності значно спроститься, адже більшість процесів буде скорочено та цифровізовано. А всі етапи для оцінювання фіксуватимуться в електронній системі.
Про те, що мають робити військовослужбовці задля отримання статусу особи з інвалідністю розповідає АрміяInform
Якщо травма або захворювання суттєво обмежують функціонування військовослужбовця, його можуть направити до закладу з експертними командами для оцінювання повсякденного функціонування, роз’яснює Міністерство охорони здоров’я. Зробити це може лікуючий лікар або голова ВЛК.
При цьому тепер не потрібно чекати 120 днів з моменту травмування. Після стабілізації стану здоров’я військовослужбовця голова ВЛК має можливість відразу формувати електронне направлення на оцінювання повсякденного функціонування.
Оцінювання повсякденного функціонування
Оцінювання здійснює експертна команда лікарів, яка спеціалізується на визначенні ступеня обмежень функціонування людини через травми або захворювання. Експертна команда працює на базі багатопрофільних закладів охорони здоров’я. Лікар разом із військовослужбовцем можуть разом обрати медичний заклад з переліку, доступного в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування. Вибір залежить від місця перебування військовослужбовця, а також обраної форми оцінювання:
- Очна форма. Військовослужбовець особисто прибуває до закладу охорони здоров’я для огляду та співбесіди.
- Заочна форма. Експертна команда розглядає документи без особистої присутності військовослужбовця, якщо подано достатній обсяг інформації.
- Дистанційна форма. Застосовується телемедицина для взаємодії з військовослужбовцем.
- Виїзна форма. Оцінювання здійснюється за місцем лікування або перебування, якщо військовослужбовець не може самостійно прибути до закладу.
Оцінювання повсякденного функціонування має бути проведене у строк до 30 днів із моменту подання електронного направлення головою ВЛК. Адміністратор закладу охорони здоров’я, де працює експертна команда, протягом 5 днів із моменту отримання направлення має розглянути подану справу, щоб або поставити справу в чергу і система визначить дату та час оцінювання, або повернути справу на доопрацювання через неточності.
Якщо справу додадуть в чергу, військовослужбовець отримає сповіщення на електронну пошту (свою чи довіреної особи) про форму, час і місце оцінювання. Якщо електронної пошти немає, інформацію буде надіслано рекомендованим листом на адресу фактичного перебування військовослужбовця.
Як проводять оцінювання?
Експертна команда аналізує документи, а в разі очної, дистанційної або виїзної форми оцінювання проводить додатковий огляд чи обстеження. Увагу приділяють ступеню порушень функціонування, впливу травми чи захворювання на повсякденну діяльність, а також необхідності соціальної підтримки чи реабілітації.
На основі отриманих результатів експертна команда має ухвалити рішення щодо встановлення інвалідності, визначення термінів повторного (у разі потреби) оцінювання та має надати рекомендації щодо реабілітації.
Рішення буде внесено до електронної системи, а військовослужбовець отримає його копію на електронну пошту або, за потреби, в роздрукованому вигляді. Документ також буде доступним у електронному кабінеті лікаря, який направляв на оцінювання. Усі дані будуть передаватися до органів соціального захисту, що відповідають за подальше надання допомоги.
На основі ухваленого рішення військовослужбовець може:
- Подати заяву на отримання одноразової грошової допомоги — якщо йдеться про інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи іншого травмування, пов’язаного з виконанням службових обов’язків.
- Розпочати оформлення соціальних виплат або інших пільг, передбачених для осіб зі статусом інвалідності. Усі необхідні дані будуть передаватися до органів соціального захисту, які відповідають за надання цих послуг.
- Організувати реабілітаційні заходи, якщо такі рекомендовані експертною командою. Це може включати як медичну, так і соціальну реабілітацію, спрямовану на відновлення функціонування або полегшення умов життя.
Рішення експертної команди військовослужбовець може оскаржити. Для цього потрібно подати скаргу до Центру оцінювання функціонального стану особи.