В Україні запрацювали Автошколи для людей з інвалідністю. Це унікальні школи, які реалізовані МВС України в рамках ініціативи Першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів». Вони покликані створити рівні можливості для кожного, хто бажає навчитися керувати автомобілем – надаючи цілісну та якісну державну послугу. Мета закладів – створити рівні можливості для кожного, хто хоче навчитися керувати автомобілем. У Кропивницькому Інклюзивна автошкола функціонує на базі Донецького державного університету внутрішніх справ.
В Автошколі люди з інвалідністю можуть отримати послуги з вивчення теорії та здобути практичні навички водіння автомобіля; скласти теоретичний та практичний іспити, після чого отримати посвідчення водія. За потреби, перенавчитися / отримати навички керування автомобілем із ручним керуванням.
Під час навчання на учнів чекають:
- сертифіковані та спеціально розроблені навчальні програми, адаптовані до потреб людей з інвалідністю;
- сертифіковані та сучасні автомобілі з ручним керуванням;
- навчання і складання іспитів у інклюзивних приміщеннях;
- досвідчені викладачі;
- можливість індивідуального навчання за зручним графіком;
- навчання як індивідуально, так і у складі змішаних груп;
- є можливість навчатися теорії онлайн.
В Автошколах знайдуть підхід до кожного, щоб усі могли отримати якісні та доступні послуги. Якщо людина не можете приїжджати на очні заняття – є можливість вчитися онлайн. А на практичні заняття все ж таки доведеться приїхати, але за бажанням графік може бути гнучким.
В Автошколах є можливість навчатися як індивідуально, так і у складі змішаних інклюзивних груп, які об’єднують як осіб з інвалідністю, так і без інвалідності. Усього на навчання майбутніх водіїв з інвалідністю виділяють 11 тижнів з яких 4 тижні йде теорія та 7 – практика. В одній групі буде не більше ніж 30 осіб.
4 етапи для вступу в Автошколу:
- пройдіть медико-соціальну комісію й отримайте довідку про причину та групу інвалідності;
- пройдіть медичний огляд та отримайте довідку про можливість керувати транспортним засобом;
- виберіть Автошколу для теоретичної та практичної підготовки;
- подайте до навчального закладу необхідний пакет документів: заяву на ім’я директора Автошколи; копію паспорта громадянина України або документа, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство чи спеціальний статус; копію одного з передбачених Податковим кодексом України документів із даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від його прийняття; медичну довідку; кольорову фотокартку 3,5 х 4,5 см.
Автошколи для осіб з інвалідністю працюють і приймають охочих у п’яти регіонах України:
- Національна академія внутрішніх справ, Київська область, с. Віта-Поштова (Навчально-науковий інститут №1). Тел: 067-503-56-18; 096-508-15-68.
- Харківський національний університет внутрішніх справ, Хмельницька область, м. Кам’янець-Подільський, вул. Лесі Українки, 14- а. Тел.: 067-968-08-28; 063-969-04-33.
- Донецький державний університет внутрішніх справ, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 1. Тел.: 096-082-49-21; 097-517-88-82; 066-857-00-47.
- Львівський державний університет внутрішніх справ, Львівська область, м. Львів, вул. М. Кривоноса, 1. Тел.: 032-261-57-01; 067-407-42-88; 067-924-04-24.
- Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, Дніпропетровська область, м. Дніпро, проспект Гагаріна, 26. Тел.: 067-636-97-40.
Міністерство внутрішніх справ України