Кожен, напевно, знає історію своїх сусідів чи знайомих, яким довелось витратити чималі суми на пологи. Такі ситуації були досить поширені ще зовсім недавно. Усе змінилось у квітні цього року з другим етапом медичної реформи. Тепер держава гарантує безплатні пологи, більше того наступного року перелік безкоштовних послуг має розширитись. Про це йдеться на сайті Центру громадського моніторингу та контролю https://naglyad.org/uk.
Пологи сьогодні
За інформацією Національної служби здоров’я України (НСЗУ), цього року 398 лікарень та пологових будинків уклали договір на надання послуги «Медична допомога при пологах». Загалом у бюджеті-2020 на це закладено 1,65 млрд грн. Тобто пацієнткам, які народжують природно без додаткових послуг, не потрібно нічого оплачувати. Усе фінансує держава.
На 2020 рік МОЗ встановило тариф на пологи на рівні 8 500 грн. Саме стільки отримують за одну породіллю лікарні та пологові будинки з 1 квітня.
Відповідно до НСЗУ, держава компенсує вартість моніторингу стану вагітної, породіллі та новонародженого, а також медичну допомогу при фізіологічних пологах. Варто зауважити, що це стосується лише випадку, коли пологи приймає чергова акушерська бригада. Держава також оплачує ускладнені випадки, зокрема кесарський розтин. А також епідуральну анестезію. Крім того, безкоштовними є партнерські пологи.
У пакет безплатних послуг також входить стабілізація стану дитини після народження. Якщо виникає потреба у дихальній реанімації чи інтенсивній терапії – це також проводиться безкоштовно. За планову вакцинацію малюків платити не потрібно.
Крім того, НСЗУ фінансує перебування мам із новонародженими у стандартних палатах, а також харчування у лікарні. Усі додаткові послуги – платні, відповідно до тарифів лікарні чи пологового. Наприклад, плата стягується, якщо жінка хоче народжувати у конкретного лікаря. Або бути в покращеній палаті тощо.
Збільшення фінансування у 2021-му
Наступного року пологи для українців так само будуть безкоштовними. Але лікарні отримуватимуть більше грошей за пацієнток, особливо за серйозніші випадки. Міністерство охорони здоров’я планує запровадити тарифні коефіцієнти, які збільшуватимуть суму компенсації залежно від складності пологів. За звичайні пологи Національна служба здоров’я компенсуватиме лікарням 35 972 грн, за найскладніші випадки у понад 5 разів більше – 194 489 грн.
«У нас одним із пріоритетів є надання медичної допомоги в повному обсязі при пологах 100% наших громадян, які народжують. По-перше, ми збільшуємо саму ставку фінансування при пологах. По-друге, з наступного року в нас будуть введені додаткові коефіцієнти: в нас є звичайні пологи, а є пологи з ускладненнями. Тоді треба більш кваліфікована, більш спеціалізована медична допомога», – розповів міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
За його словами, держава компенсуватиме лікування новонароджених у складних неонатальних випадках. Наприклад, у разі передчасних пологів, коли дитина має недостатню вагу тощо. Як наголосив Степанов, тарифи включають дорогі медикаменти, які вимагає таке лікування.
У МОЗ розраховують, що наступного року зможуть оплатити 270 тисяч пологів. Окремо відомство обіцяє повністю безкоштовні обстеження для вагітних – лабораторні дослідження, УЗД, КТГ, консультації, диспансерний нагляд та інші необхідні заходи. На ці послуги планують закласти в бюджеті 2,2 млрд грн.
Повернення «пакунка малюка»
У МОЗ наголошують, що вагітні не повинні нічого додатково купувати, окрім особистих речей для себе та майбутнього малюка. Більше того, з грудня цього року всі новонароджені знову отримуватимуть «пакунок малюка», який уряд скасував у липні.
Верховна Рада ухвалила закон, яким повернула натуральну допомогу сім’ям, у яких народились діти. Бейбі-бокси видаватимуть у пологовому, перинатальному чи неонатальному центрах. Батьки також зможуть отримати пакунки у місцевих відділах соцзахисту, подавши відповідну заяву. Допомогу можна буде отримати впродовж 30 днів після народження дитини.
У «пакунку малюка» будуть пелюшки, підгузки, вологі серветки, ковдра, рушник, дитячий крем. Вартість бейбі-бокса становитиме не менше ніж 3 розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (на 1 грудня 5 763 грн).
««Пакунок малюка» – не лише економія часу та коштів для сімей з малюками, а й така важлива під час кризи підтримка українського виробника. Близько 80% вмісту пакунку становлять товари локального виробництва. Зокрема, це стосується текстильних виробів. Підтримкою виробництва сьогодні ми забезпечуємо робочі місця та надходження до бюджету країни завтра!» – прокоментувала одна з ініціаторок закону, заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.
Варто зауважити, що «пакунок малюка» не враховується у фінансову допомогу при народженні дитини. За відсутності батьків бейбі-бокси можуть отримати усиновлювачі, патронатні вихователі, прийомні батьки, батьки-вихователі та опікуни новонародженого. Для тих, хто все ж віддає перевагу грошовій компенсації, депутати передбачили вибір: з 1 липня 2021 року батьки зможуть самі вирішити, чи отримати «пакунок малюка», чи гроші.
Експерти наголошують, що українці не повинні відстоювати свої права на безоплатні послуги. Якщо хтось із персоналу лікарні вимагає придбати якісь засоби чи плату за стандартні послуги, слід повідомляти на гарячу лінію НСЗУ (16-77).