Як свідчить статистика, з настанням холодів та початком опалювального сезону частішають випадки отруєнь чадним газом. Більше за все люди отруюються чадним газом через необережність при користуванні приладами пічного та газового опалення. Адже чадний газ – це продукт неповного згорання будь-якого палива через нестачу кисню в зоні горіння. У газифікованому приміщенні наявність чадного газу можна виявити за кольором полум’я згоряння природного газу, яке з блакитного (синього) змінює свій колір на жовтий, або за допомогою сигналізатора загазованості. Чадний газ небезпечний тим, що його не можна відчути: він безбарвний і не має запаху. Потрапляючи дихальними шляхами до крові, він витісняє гемоглобін кисню. В результаті настає кисневе голодування тканин.
Невеликі дози чадного газу викликають у постраждалого сльозотечу, сухий кашель, біль у грудях, почервоніння шкіри, прискорене серцебиття, сонливість, головокружіння, шум у вухах, запаморочення, головний біль (ніби «обруч» на голові), відчуття втоми тощо. При тяжкому отруєнні у людини порушується дихання, настають судоми, вона втрачає свідомість. При цьому, втрата свідомості настає поступово та супроводжується таким знесиленням, що навіть відчувши небезпеку, людина часто не може самостійно врятуватись. Найбільш чутливими до чадного газу є діти, вагітні та люди із захворюваннями легень та серця.
При отруєнні чадним газом, потерпілого необхідно винести на свіже повітря, покласти під голову подушку, розстебнути комір і пояс. Найкращий засіб при цьому отруєнні – довготривале вдихання кисню.
Якщо є можливість, потрібно принести з аптечки кисневу подушку. На голову і груди кладуть холодний компрес і змочений холодною водою шматок тканини, рушника, носової хустинки. Якщо потерпілий при свідомості, його потрібно напоїти міцним чаєм, чи кавою. Ні в якому випадку не можна давати алкоголю. При втраченій свідомості, дають нюхати змочену нашатирним спиртом вату, але обережно, щоб не завдати опіків. Якщо потерпілий не дихає, або дихання швидко погіршується, потрібно зразу приступати до проведення штучного дихання за методом “рот в рот”, або “рот в ніс”.
Після надання першої допомоги потерпілого необхідно швидко відправити у лікарню, викликавши машину «швидкої медичної допомоги».
Аби уникнути отруєння, дотримуйтеся наступних правил безпеки:
– стежити за технічним станом (справність, незасміченість) димових і вентиляційних каналів;
– користуватися газовими та пічними приладами лише за наявності тяги в димоходах і вентиляційних каналах;
– у помешканні з пічним опаленням відчиняти заслінку в пічці;
– частіше провітрювати приміщення, де є газові прилади;
– не використовувати газові плити для обігріву приміщень;
– не користуватися електровитяжкою у приміщеннях, де працює газовий прилад з відводом продуктів згорання у димохід. Якщо одночасно працюють електровитяжка та димохідний газовий прилад, виникає зворотна тяга;
– не залишати двигуни автомобілів у роботі в закритих приміщеннях.