Неінфекційні захворювання. Азбест: шкода для здоров’я, чи можливо отруєння

18.11.2018

азбест

До сімдесятих років минулого століття азбест широко використовувався в самих різних галузях промисловості, перш за все, в будівництві. Потім було звернено увагу на його небезпеку для здоров’я. В результаті численних досліджень він був включений в список канцерогенів першої категорії за класифікацією МАВР. У кінці двадцятого століття застосування азбесту в європейських країнах різко пішло на спад, а з 2005 року використання цього матеріалу заборонено в більшості західних держав.  У чому ж справа? Шкідливий азбест для здоров’я і наскільки небезпечне зіткнення з ним в побутових умовах? Азбест — що це таке?

Під цим поняттям ховається ціла група матеріалів. Тому, щоб з’ясувати, наскільки це речовина шкідливо для здоров’я, слід передусім розібратися: що це таке — азбест? Це група матеріалів з класу силікатів, що мають природне походження. Мінерал має особливу тонковолокнистих структуру, мікроскопічні трубочки якої утворюють гнучкі пучки. Завдяки цьому він володіє відмінними технологічними властивостями. По міцності матеріал можна порівняти з кращими марками сталі, володіє низькою електропровідністю і високою теплостійкістю. Хризотиловий азбест хімічно інертний: не розчиняється у воді, не руйнується під впливом кисню, сонячної радіації, озону. Матеріал характеризується високою вогнестійкістю. При обробці хризотилу волокно распушается і набуває високу здатність до поглинання інших хімічних речовин.

Суть питання про шкоду азбесту полягає в тому, що розрізняють два різновиди матеріалу. Вони відрізняються структурою волокон та хімічним складом. Амфіболовий азбест більш небезпечний для здоров’я, тому в даний час його видобування та використання заборонено у всіх країнах. Раніше цей матеріал добувався переважно в Європі, США та Австралії, тому основні зарубіжні дослідження про його шкоду відносяться до амфиболам, тобто до сумнівних, неясним. Тому далі, буде розглядатися питання і вплив на організм тільки хризотилового азбесту, який менш небезпечний для здоров’я, але все-таки належить до визнаних канцерогенів, правда, з особливим механізмом дії.

Де використовується азбест

Азбест має широке застосування в промисловості завдяки своїм унікальним властивостям і низької вартості. Його застосовують у виробництві: покрівельних виробів (шифер та інше); фасадних плит; стінових виробів (пінобетон, хризотилцементные листи); теплоізоляційних матеріалів; азбестотехнічних виробів (фільтри, фрикційні деталі, гальмівні стрічки); гумотехнічних виробів; герметиків; захисних шарів у тунелях; цегли; різноманітних будівельних, мастильних, клейових, асфальтобетонних та інших сумішей. Шкода азбесту для здоров’я залежить від ступеня контакту дихальних шляхів з азбестовим пилом.

Вплив азбесту на організм людини

Хронічне отруєння азбестом розвивається довго і обумовлено не стільки самим мінералом, скільки тими структурними порушеннями, які він викликає, накопичуючись в легенях. При вдиханні азбестового пилу, що утворюється при виробництві цього матеріалу або механічному руйнуванні виробів з нього, частина волокон потрапляє в легені. Завдяки тому, що хризотиловий азбест розчиняється навіть у слабокислому середовищі, для накопичення її в легенях потрібна значна доза пилу і тривалий час впливу її на організм. І навіть у цьому разі шкода азбесту для людини може проявитися через десять і більше років.

Найбільш вірогідний розвиток бронхіту, викликаного механічним роздратуванням мікроволокнами пилу тканин дихальних шляхів. Також, можливо, розвиток азбестозу — при цьому захворюванні пил, який осідає в легенях, що викликає рубцеві зміни легеневої тканини. Чим шкідливий азбест для здоров’я з точки зору онкологічних захворювань? Встановлено, що він сам по собі не є канцерогеном, а відноситься до групи промоутерів — речовин, що сприяють впливу канцерогенів на клітини. З ним пов’язують рідкісне онкологічне захворювання — мезотелиому. Згідно з дослідженнями російських учених, ризик захворювання раком на виробництвах, з-за хризотилового азбесту, становить 1 на 100 тисяч. Ця цифра на кілька порядків нижче, ніж для групи людей, що палять (8800 випадків на 100 тисяч).

Заходи профілактики

На сьогоднішній день використання амфіболового азбесту у всіх видах заборонено.

Виведена із застосування технологія напилення азбесту на металеві конструкції. Азбест хризотиловий визнаний безпечним матеріалом за умови його контрольованого використання.

До переліку входять: застосування виробів високої щільності, які не кришаться в сухому вигляді; контроль рівня азбестових волокон в робочій зоні на виробництві (ГДК 1 віл/мл); пил та відходи повинні складуватися в герметичну тару і утилізуватися за спеціальними умовами; робітники з групи ризику систематично піддаються медичному огляду.

У побутових умовах обов’язково дотримуватися рекомендації по санітарним нормам: азбестовмісні будматеріали повинні мати відповідний сертифікат; стінові панелі і перегородки з цього матеріалу покривають двох або триразовим покриттям; у приміщеннях, де проводиться вологе прибирання та дезінфекція, азбестові вироби повинні витримувати відповідний режим дії деззасобів; неприпустимо використання азбесту в вентиляційних коробах.

Незважаючи на те що по класу небезпеки азбест відносять до канцерогенним матеріалів, основної шкоди для організму полягає в розвитку азбестозу при тривалому вдиханні пилу у великих кількостях. Проявляється це захворювання в органічних зміни легеневої тканини (утворення рубців і вузликів). При дотриманні техніки безпеки та санітарних норм цей будівельний матеріал не представляє загрози для здоров’я!

Джерело: http://zsz.pp.ua