Неінфекційні захворювання. Радон і його вплив на здоров’я людини

05.12.2018

радон

Явище радіоактивності було відкрито в 1896 році французьким ученим Анрі Беккерелем.  Радіоактивні елементи природного походження присутні всюди в навколишньому середовищі. У великих обсягах утворюються штучні радіонукліди, головним чином в якості побічного продукту на підприємствах оборонної промисловості та атомної енергетики. Потрапляючи в навколишнє середовище, вони роблять впливу на живі організми, в чому і полягає їхня небезпека. І найбільш небезпечний в цьому плані радіоактивний газ радон. Вперше відкрив цю речовину англійський фізик Е. Резерфорд в 1900 р., який назвав його еманацією (похідне від латинського слова «закінчення»). А сучасне ім’я «радон» дав йому англійський фізик Дорн в 1900 г, зіставивши його з початковим радієм. Але радон утворюється при розпаді не тільки радію, але також урану, торію, актинія та інших радіоактивних елементів.

1. Радон в природі

 Це благородний газ без кольору і запаху, отруйний, та ще і радіоактивний. Він легко розчиняється у воді, а ще краще в жирових тканинах живих організмів. Так як радон досить важкий (в 7,5 разів важче повітря), він «живе» в товщах земних порід, і, звичайно, виділяється потроху в атмосферу. Але не сам по собі, а в суміші з захоплюючого його потоками інших, більш легких газів – водню, вуглекислого газу, метану, азоту та інших. Всі вони породжуються глибинними процесами. Цікавий той факт, що радон, будучи інертним газом, не утворює аерозолів, тобто не приєднується до порошинка, важким іонам і т.д. Через хімічної інертності та великого періоду напіврозпаду він може мігрувати по тріщинах, порах грунту і порід на великі відстані, причому досить тривалий час (близько 10 днів). Радон також міститься в деяких мінеральних водах, які так і називаються радоновими.

2. Вплив на живі організми

Лише недавно вчені з’ясували, що найбільший внесок у радіоактивне опромінення людини вносить саме радон. Він відповідальний за 3 / 4 річної дози опромінення, одержуваної людьми від земних джерел радіації і приблизно за половину цієї дози від усіх природних джерел. Встановлено, що основна частина опромінення походить від дочірніх продуктів розпаду радону – ізотопів свинцю, вісмуту і полонію.  Продукти розпаду радону потрапляють в легені людини разом з повітрям і затримуються в них. Розпадаючись, виділяють альфа-частинки, що вражають клітини епітелію. Розпад ядер радону в легеневій тканині викликає мікроожогі, а підвищена концентрація газу в повітрі може привести до раку. Також альфа-частинки викликають пошкодження в хромосомах клітин кісткового мозку людини, що збільшує ймовірність розвитку лейкозів.  На жаль, найбільш уразливі для радону найважливіші клітки – статеві, кровотворні та імунні. Частинки іонізуючої радіації ушкоджують спадковий код і, причаївшись, ніяк себе не виявляють, до тих пір, поки «хворий» клітці не настане час ділитися або створювати новий організм – дитини. Тоді мова може йти про мутацію клітин, що призводить до збоїв в життєдіяльності людини.

3. Радон в будинку

 У будинок радон може потрапити різними шляхами: З надр Землі; зі стін та фундаменту будівель, т.к. будівельні матеріали (цемент, щебінь, цемент, шлакоблоки) різною мірою, залежно від якості, містять дозу радіоактивних елементів; разом з водопровідною водою і природним газом. Так як цей газ важчий за повітря, він осідає і концентрується в нижніх поверхах та підвалах.  Найбільш значущий шлях накопичення радону в приміщеннях пов’язаний з виділенням радону з грунту, на якій стоїть будинок. Велику небезпеку становить надходження радону з водяними парами при користуванні душем, ванною, парної. Він міститься і в природному газі, і тому на кухні необхідно встановлювати витяжку, щоб запобігти накопичення та розповсюдження радону.

 Зараз багато людей набувають особисті дозиметри, щоб виміряти загальний фон радіації в квартирі. Але для вимірювання рівня радону він марний, тут необхідно викликати фахівців з радіометром радону. Якщо ви хочете самостійно убезпечити своє житло від шкідливого газу, вам слід закласти щілини в стінах і підлогах, поклеїти шпалери, загерметизувати підвальні приміщення і просто частіше провітрювати кімнати в вашому домі, зауважу, що концентрація радону в непровітрюваному приміщенні в 8 разів більше.

4. Користь радону

 Але в природі немає нічого зайвого і крім важливих досліджень в галузі хімії і фізики, радон використовується в багатьох сферах людського життя. Його використовують у медицині для приготування «радонових ванн», в сільському господарстві для активації кормів домашніх тварин, у металургії як індикатор для визначення швидкості газових потоків в доменних печах і газопроводах. Геологи з його допомогою знаходять поклади радіоактивних елементів. Сейсмологи, аналізуючи вихід радону з грунтів, можуть спрогнозувати сильні землетруси і виверження вулканів. Тому при успішних і своєчасних заходи захисту навіть таку «химеру» можна змусити служити людству.

Джерело:http://klasnaocinka.com.ua