Отруєння грибами реєструються щорічно, однак, попри це, люди через свої смакові вподобання піддають себе такому смертельному ризику та збирають, купують і споживають гриби. Гриби це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й смерті. Прикро, що багато людей замислюються над цим лише після свого гіркого досвіду.
Так, як, все-таки, безпечно для здоров’я поласувати грибами? Найбільш безпечним, напевне, є споживання грибів промислового виготовлення, (печериці, гливи тощо) вирощені в штучних умовах та придбаних у магазинах.
Щодо любителів «тихого полювання» та споживання дикорослих грибів то слід зазначити, що у такому випадку ризик отруєння залишається завжди. Зокрема тому що:
– не існує ефективного способу, щоб відрізнити отруйні гриби від хороших їстівних грибів;
– загрозу здоров’ю можуть представляти не тільки отруйні по своїй природі гриби, але також і їстівні гриби зібрані у “брудних” місцях – скверах, парках, поблизу автомобільних доріг, залізниць або звалищ.
Щоб не отруїтися дикорослими грибами дотримуйтесь наступних правил:
1. Найкраще відмовтеся від їх споживання, як від продукту взагалі, а споживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх в магазинах.
2. Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах.
3. Ніколи не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте; остерігайтеся пластинчатих грибів.
4. Під час посухи грибів краще не збирати взагалі. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.
5. Не вживайте сирих грибів.
6. Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Не можна вживати грибів вагітним та жінкам, що годують груддю.
Не потрібно застосовувати „домашні” методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок – вони помилкові. Срібло темніє від взаємодії з амінокислотами, які є й у їстівних, і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під впливом ферменту тирозинази, який також міститься в усіх грибах.
Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі) чи будь яка інша симптоматика негайно викликайте “швидку допомогу”. До її приїзду можна промити шлунок 1-2 л розчину марганцівки або сольового розчину, викликати блювання. Пити багато рідини. Навіть при полегшенні стану обов’язково необхідно звернутися до лікувальної установи.
Кіровоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області