Пенсійна революція, або як виростуть виплати пенсії після перерахунку

16.10.2018

пенсыя

В Україні нові правила перерахунку пенсій запрацюють тільки у квітні 2019-го. До цього часу більшість пенсіонерів отримуватиме незначні надбавки.

Наразі середня пенсія становить 2,5 тис. грн. При цьому, згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, вона повинна бути на рівні 4,5 тис. (з урахуванням актуального показника середньої зарплати). Про це йдеться на сайті www.obozrevatel.com/ukr. Журналісти з’ясували, скільки отримують українці на заслуженому відпочинку і як заробити на високу виплату.
Скільки українці отримують у старості

Кожен другий пенсіонер (54%) отримує менше 2 тис. грн, а кожен п’ятий — менше 1500 грн, повідомляється у даних ПФУ. Незважаючи на це, середня пенсія станом на кінець літа склала 2,5 тис. грн. Найбільше пощастило жителям столиці. Тут в середньому платять 3,5 тис. грн.
Традиційні рекордсмени — українські судді. В середньому їхні пенсії (довічна виплата) досягають вже 25,4 тис. грн. Друге місце за рівнем виплат з великим відставанням посіли військовослужбовці — 4,2 тис. грн. Військові і служителі Феміди виходять на заслужений відпочинок за “старими” правилами. Наприклад, якщо стаж військовослужбовця становить 20 років, він має право отримувати на пенсії 50% зарплати. За кожен наступний рік стажу пенсія збільшується на 3 відсоткових пункти. При цьому максимальний розмір виплати не може перевищувати 70% зарплати.
Підвищують пенсії військовим, перераховуючи розмір зарплати. Наприклад, якщо два роки тому військовий отримував пенсію в розмірі 3 тис. грн, а зарплата на його посаді становила 6 тис., після підвищення зарплат, якщо на аналогічній посаді заробляють вже 9 тис. грн, пенсія має збільшитись до 4,5 тис. грн.
Суддя, який пропрацював 20 років, має право на 50% своєї зарплати.За кожен наступний рік розмір виплати збільшується на 2 відсоткових пункти. Наприклад, якщо служитель Феміди працював 30 років, на заслуженому відпочинку він має право на 70% зарплати. В середньому це понад 25 тис. грн. Максимальна пенсія судді — 90% зарплати.
Щоб пересічному українцеві на заслуженому відпочинку отримати 90% зарплати, треба мати 90 років стажу. А за 20 років стажу, на відміну від судді, можна отримати всього лише 20% доходу. І сам дохід штучно занижуватиметься. Для прикладу, із зарплатою більше 7 тис. грн при розрахунку пенсії дохід для простого українця враховуватиметься на рівні 5,4 тис. Річ у тім, що, згідно з формулою розрахунку, середню зарплату по країні ділять на дохід майбутнього пенсіонера, а потім множать на середню зарплату за три роки. А вона наразі становить близько 5,4 тис. грн. Тобто щоб у формулі враховували зарплату в розмірі 10,8 тис. грн, її реальний розмір має складати близько 14 тис. грн (вдвічі вище за середню за даними ПФУ).
Мізерні пенсії — до 1,3 тис. грн отримує 80 тис. українців. Це ті, хто не виконав мінімальні вимоги зі стажу у 15 років. Вони отримують компенсацію — виплату, яка “дотягує” їхні доходи до прожиткового мінімуму. Згідно зі стандартами Міжнародної організації праці, “нормальною” вважається виплата, яка становить як мінімум 40% звичного заробітку. Тобто при середній зарплаті у 8,9 тис. грн середня пенсія має становити 4,45 тис. грн. А це на 78% вище за актуальний показник.
Як отримати високу пенсію

В Україні максимальний розмір пенсії обмежений для всіх, крім суддів. Наразі він становить 14,3 тис. грн. Але і на таку пенсію можуть претендувати лише одиниці. Наприклад, якщо безперервно працювати з 20 до 60 років, для такої пенсії заробітна плата має бути на рівні 47 тис. грн.
Якщо у жінки більше 30 років стажу, а у чоловіка — більше 35 років, за кожен наступний рік належить надбавка в розмірі 1% прожиткового мінімуму, тобто 17,7 грн. Чоловік, який пропрацював 45 років, може отримати надбавку до основної пенсії в розмірі 177 грн.
Отже, для високої пенсії необхідно виконати дві основні умови: працювати щонайменше 35-40 років, отримувати високу офіційну зарплату. Для розрахунків припустимо, що висока пенсія в Україні — більше 5 тис., але менше 10 тис. грн. За даними ПФУ, стільки отримує всього 6,5% пенсіонерів. Ще 1,1% — більше 10 тис. грн, решта 92,4% — менше 5 тис. грн.
Для пенсії від 5 тис. грн при стажі у 40 років заробітна плата має становити близько 17-18 тис. грн. Згідно з даними Держстату, стільки в середньому заробляють фармацевти, фінансисти і страховики.
Однак є ще один варіант, як забезпечити собі безбідну старість. Щоправда, для цього доведеться самостійно відкладати ще 5-7% від власної зарплати. У країнах із розвиненою економікою найчастіше для подібних накопичень використовують приватні пенсійні фонди. В Україні ж таке страхування практично не розвинене. Приватні фонди є, однак думки експертів про те, чи варто їм довіряти, розходяться. Найлегше збирати на банківському депозиті.
Такі заощадження захищені державою (суму до 200 тис. грн повернуть навіть в разі закриття банку), вони вважаються досить консервативними (невеликий прибуток і маленькі ризики) і доступними. Так, щоб інвестувати у купівлю цінних паперів або акцій, доведеться шукати брокерів. Для банківського депозиту потрібно всього лише відвідати відділення.
“Банківський вклад завжди найнадійніший спосіб інвестиції. Так було і є в усіх країнах. Так, у нас була фінансова криза, яка вже позаду, але довіра до банків залишається на низькому рівні. Якщо обираєте банк, я б сказав, що варто орієнтуватися на 3 показники: як довго на ринку, хто володіє, чи виконує вимоги НБУ”, — каже фінансовий аналітик Володимир Мазуренко.
Як підвищать пенсії у 2019-му

У квітні 2019 року в Україні проведуть чергове осучаснення пенсій. Якщо раніше українцям на заслуженому відпочинку підвищували розмір самої пенсії, то зараз переглядатимуть заробітну плату у формулі. З огляду на те, що середня зарплата по країні зростає, її і будуть “індексовувати”. Наприклад, якщо за три минулі роки зарплати в середньому росли на 18%, а інфляція складе 10%, то зарплату уформулі підвищать на 14% (18/2 + 10/2). В результаті замість 5302,8 грн можуть порахувати пенсію з зарплати у 6045 грн.
Для прикладу, українець, який вийшов на пенсію в цьому році, заробив 35 років стажу і заробляв трохи менше 8 тис. грн, може претендувати на пенсію в 1,8 тис. грн. Пенсію порахували за формулою: 5302.8 × y / 7 621 × x × 0.01. 5302,8 грн — середня зарплата по країні за два минулі роки, у — розмір власної зарплати, х — стаж у роках, 7621 — середня зарплата в Україні, з якої сплачують внески до Пенсійного фонду. Після “осучаснення” заробітної плати на 14% пенсія збільшиться з 1,8 до 2,1 тис. грн
Крім того, якщо на початку наступного року українці на заслуженому відпочинку отримуватимуть не менше 1 497 грн, то під кінець року розмір мінімальної пенсії складе вже 1 624 грн.

Джерело: www.obozrevatel.com/ukr