Підробка COVID-документів: як планують посилити відповідальність

03.11.2021

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт, що передбачає посилення покарання за підробку COVID-документів. Про це йдеться на  Укрінформ. За відповідний законопроєкт № 6084 “Про внесення змін до Кримінального кодексу щодо встановлення відповідальності за підробку документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень”, проголосували 282 народних депутати на позачерговому засіданні парламенту у вівторок, 2 листопада.

Документом передбачено доповнити Кримінальний кодекс статтею 321-3, згідно з якою використання особою завідомо підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, караються штрафом від 1 тис. до 2 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 тисяч до 34 тисяч гривень) або обмеженням волі на строк до двох років.

Також, згідно з законопроєктом, внесення медичним працівником завідомо неправдивих відомостей до відповідної медичної документації щодо проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб караються штрафом від 2 тисяч до 4 тисяч неоподатковуваних мінімумів (від 34 тисяч до 68 тисяч гривень) доходів громадян або позбавленням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від 1 до 3 років.

Виготовлення з метою збуту, а також збут підроблених документів, які підтверджують проведення профілактичних щеплень проти особливо небезпечних інфекційних хвороб, караються штрафом від 5 тисяч до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 тисяч до 170 тисяч гривень) або позбавленням волі на строк до 3 років.

Як зазначається в пояснювальній записці до документа, необхідність встановлення кримінальної відповідальності за підробку документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень, спричинена необхідністю забезпечення епідемічної безпеки як складової частини національної безпеки України в умовах протидії пандемії COVID-19, оскільки на даний час в Україні почастішали випадки виявлення підроблених документів, що стосуються вакцинації проти COVID-19.

“Відсутність відповідальності за такі проступки створює передумови для подальшого розвитку ситуації щодо підроблення документів, що стосуються вакцинації проти COVID-19, що у свою чергу несе пряму загрозу життю та здоров’ю громадян України, оскільки COVID-19 є особливо небезпечною інфекційною хворобою, характеризується важкими та (або) стійкими розладами здоров’я, високим рівнем смертності, швидким поширенням серед населення”, – йдеться у пояснювальній записці. Депутати також скоротили строки підготовки документа до другого читання.

Як повідомлялося, наразі покаранням за виготовлення та збут COVID-сертифікатів може бути, зокрема, штраф у розмірі 17 тисяч гривень. За використання підроблених довідок чи сертифікатів можна отримати 850 гривень штрафу або до двох років обмеження волі.

сертифікат

Інфографіка Слово і Діло