Податкова знижка на навчання – що варто знати?

21.09.2021

Розпочався новий навчальний рік. Але не всі мають змогу навчатись за бюджетний кошт. Є ті, хто самостійно оплачує власне навчання, або ж це роблять батьки чи родичі. З 2011 року чимало батьків, які оплачують навчання своїх дітей, скористалось послугою з відшкодування коштів. Але що таке податкова знижка, як її отримати та що для цього потрібно зробити? Відповіді на ці питання на https://www.legalaid.gov.ua/

Що таке податкова знижка на навчання та хто її може отримати?

    Податкова знижка – це сума, на яку дозволяється зменшити розмір сплаченого особою податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з оплатою нею послуг навчання.

Відшкодовуються витрати на оплату навчання у дошкільних, позашкільних закладах, закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, навчання в аспірантурі.

Хто може оформити податкову знижку:

 •  сам студент (якщо він має офіційний заробіток з якого сплачує податки);
 •  мати або батько (якщо офіційно працевлаштовані та сплачують податки).

Особа, яка хоче отримати податкову знижку на навчання повинна відповідати таким критеріям:

 • бути громадянином України та мати реєстраційний номер облікової картки платника податків (виключенням є ситуація, коли особа через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті).
 • здобувати освіту у вітчизняному навчальному закладі. При цьому, форма власності (державна, комунальна, приватна) і форма навчання в ньому (денна, заочна, вечірня) не мають значення. Але основним видом діяльності такого закладу повинна бути освітня діяльність.
 •  не бути приватним підприємцем.

Куди слід звернутись для повернення частини коштів за навчання:

Для отримання податкової знижки на навчання необхідно звернутися до територіального органу Державної податкової служби України за місцем реєстрації платника податків.

Податкову декларацію можна подати як особисто, так і в електронній формі, скориставшись сервісом «Електронний кабінет платника».

Перелік документів для отримання податкової знижки:

 • заява із зазначенням реквізитів рахунку для перерахування відшкодування;
 • копія паспорта та ідентифікаційного коду особи, яка сплатила за навчання, (якщо за навчання сплачує член сім’ї);
 • копія паспорта (свідоцтва про народження) особи, яка навчається;
 • податкова декларація про майновий стан і доходи за затвердженою формою (далі – податкова декларація);
 • відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, чеки щодо суми сплачених коштів за вказаний період;
 • договір з навчальним закладом, в якому обов’язково повинно бути відображено вартість навчання та строк оплати;
 • довідка про заробітну плату за звітний період з обов’язковим включенням сум утримуваних податків;
 • документи, що підтверджують ступінь споріднення у разі компенсації вартості навчання членом сім’ї першого ступеня споріднення (наприклад, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб).

Терміни подання документів та строки виплати коштів:

Граничний термін подання податкової декларації для реалізації права на податкову знижку за попередній рік – до 31 грудня поточного року.  Якщо ж ви не скористались цією можливістю у вказані терміни – проґавили свій шанс.

Сума, яку вам відшкодують, буде зарахована на ваш банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або ж вам направлять її поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, впродовж 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Розмір податкової знижки:

Розмір податкової знижки – 18 % від вартості навчання. Враховуються фактичні витрати понесені у минулому році.

Сума податкової знижки не може перевищувати розмір сплаченого податку з доходів фізичних осіб (ПДФО) із заробітної плати.

Як розрахувати вартість податкової знижки:

Якщо заробітна плата за рік становила 70 000 грн. З неї було стягнено ПДФО в розмірі 18.00 %,  що від 70 000 становить 70 000*0,18 – 12 600  грн.

Якщо вартість року навчання склала 30 000 грн. Податкова знижка в розмірі 18% становитиме 30 000 * 0.18 – 5 400 грн

Якщо ж наприклад вартість року навчання склала 80 000 грн. Податкова знижка в розмір 18% становитиме 80 000 * 0.18 – 14 400 грн.

Оскільки ця сума є більшою ніж сплачені податки із заробітної плати, податкова знижка становитиме лише 12 600 грн – суму сплачених податків (пп. 2.4.166 ПКУ).

Тому вигідніше оформлювати податкову знижку на того члена сім’ї, хто отримує більшу зарплату. Отже, якщо ви минулого року витратили кругленьку суму на навчання – ще маєте можливість повернути частину коштів.

Сокальське бюро правової допомоги