Усе необхідне для своєї життєдіяльності людина отримує з природи: повітря, воду, сировину для промисловості. Людське суспільство як частина природи може бути тільки в постійній взаємодії з нею. Вплив людини на навколишнє середовище є перетворюючим, що змінює її, причому далеко не завжди в кращу сторону, тому збереження природного середовища і розумна охорона природи – одні з найгостріших проблем, що стоять перед людством в сучасних умовах. Від стану довкілля напряму залежить здоров’я людей. Саме тому умови, в яких проживає населення, є одним із основних аспектів для Держпродспоживслужби.
5 червня відзначався Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Це свято було започатковане ООН й мало на меті привернути увагу людей до проблем довкілля, а також спонукати політиків та простих громадян в різних країнах вживати конкретних заходів щодо охорони довкілля, аби зростаюче навантаження на природні системи життєзабезпечення планети не сягнуло критичної точки.
Раніше, буквально якихось 100 років тому, практично все побутове сміття, яке викидала людина, з часом розкладалося, гнило та спричиняло мінімальний вплив на навколишнє середовище. На сьогодні за різними оцінками кожна людина щороку викидає 300-400 кг сміття.
Проблема сміття стала глобальною. У процесі своєї життєдіяльності людина, навіть не бажаючи того, є причиною постійного збільшення кількості сміття і сміттєзвалищ. При цьому деякі види сміття можна використовувати як цінний ресурс. Переробка відходів з використанням сучасних екологічно чистих технологій, зокрема сортування та переробляння сміття – дуже ефективний спосіб розв’язання проблеми. Сортуючи сміття, ви значно скоротите негативний вплив відходів на навколишнє середовище.
Однією з небезпечних складових сміття є поліетиленові пакети. За деякими даними саме вони складають до 6% всіх відходів, що продукує людство. В залежності від типу поліетилену, середній термін їх розкладання від 100 років і більше. До того ж під час їх розкладу у навколишнє середовище вивільняється низка токсичних речовин.
Не варто забувати й про те, що поліетилен – це продукт нафтопереробки, а нафта – вичерпний ресурс.
Вже 33 країни повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів. 53 країни ввели часткову заборону або податок на поліетиленові пакети. Нарешті й Україна долучилася до розв’язання цієї проблеми та сказала пластиковим пакетам – НІ. Тиждень тому Верховна Рада України прийняла Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який має на меті покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів
Таке рішення було прийнято, щоб запобігти негативному впливу пластику на довкілля та здоров’я людей. Менш як 1% поліетиленових пакетів переробляється, решта потрапляє на сміттєзвалища, забруднює ґрунти, ліси, річки та моря. Ця проблема вже набула світового масштабу.
Як ми можемо зменшити шкідливий вплив на природу та живих істот?
Дуже просто. Потрібно лише почати з себе. Людство мусить знайти способи жити, не засмічуючи планету.В першу чергу необхідно обмежити бездумне застосування шкідливого пластику. Вибирайте те, що придатне для повторного використання, наприклад використання сумок з тканини та напоїв у металевих або скляних пляшках.
Відмовтесь від одноразової, надлишкової упаковки, соломинок та інших «одноразових» пластмас. Використовуйте багаторазовий посуд у вашому домі, на роботі, відпочинку.
Шукайте альтернативу пластиковим предметам, до яких ви звикли.
Переробляйте. Якщо ви змушені використовувати пластик, спробуйте відсортувати його та здайте у найближчий пункт прийому втор сировини.
Уникайте пластикових пакетів.
Пам’ятаймо, що лише разом ми зможемо зробити довкілля чистішим, адже наше майбутнє залежить саме від нас!
Головне управління держпродспоживслужби в Кіровоградській області