Поновлено здійснення перевірок за дотриманням антитютюнового законодавства

21.04.2023

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області інформує споживачів та суб’єктів господарювання про відновлення заходів державного нагляду (контролю) щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення. Так, набув чинності наказ МОЗУ від 17.03.2023 № 522 «Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення на період воєнного стану», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2023 за № 561/39617.

Документ встановлює такі підстави для здійснення перевірок в зазначеній сфері на період дії воєнного стану:

• Подання суб’єктом господарювання письмової заяви до Держпродспоживслужби або Головних управлінь Держпродспоживслужби в областях та в місті Києві про здійснення позапланового заходу державного нагляду(контролю) за його бажанням.
  • Доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання стосовно дотримання вимог законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров’я населення у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини та забезпечення безпеки держави.
  • Звернення фізичної особи про порушення, що спричинило шкоду її правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення(за наявності).

Зазначимо, що з 11 липня 2022 року набули чинності нові антитютюнові обмеження щодо заборони вживання у громадських місцях електронних сигарет, IQOS, glo та кальянів, так як і звичайних сигарет.

Зокрема зміни впроваджують:

• заборону куріння пристроїв для нагрівання у всіх громадських місцях;
  • запровадження медичних попереджень на пачках електронних сигарет та рідин до них, на цигарках медичне попередження збільшилося до 65% від розміру упаковки;
  • заборону повідомлення про характерний смак і аромат, будь-які смако-ароматичні чи інші добавки або про їх відсутність;
  • заборону реклами та стимулювання продажів тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин до них, пристроїв для нагрівання тютюну.

Звертаємо увагу, що відповідно до статті 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» визначено такі місця загального користування:

• заклади ресторанного господарства,
  • медустанови,
  • спортивні, фізкультурно-оздоровчі споруди,
  • навчальні заклади та об’єкти культурного призначення,
  • готелі та гуртожитки,
  • приміщення підприємств, установ та організацій,
  • офісні та державні споруди,
  • зупинки громадського транспорту,
  • вокзали, станції та приміщення аеропортів,
  • дитячі майданчики,
  • місця загального використання житлових будинків, ліфти, підземні переходи.

У таких місцях розміщується наочна інформація про заборону куріння, що складається з графічного знака і тексту: «Куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, кальянів заборонено!». Що стосується спеціально відведених місць для куріння в аеропортах, там розміщується наочна інформація з графічним знаком і текстом: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!».

Окрім цього сільські, селищні та міські ради у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть постійно або тимчасово заборонити куріння, вживання, використання тютюнових виробів, електронних сигарет, тютюнових виробів без їх згоряння та кальянів у додатково визначених ними місцях.

За порушення норм антитютюнового законодавства застосовуються штрафні санкції у разі:

• розміщення попільничок або куріння у приміщеннях закладів ресторанного господарства(від 1 до 10 тис. грн.);
  • порушення заборони щодо реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів(від 30 до 50 тис. грн за кожен факт реклами на окремому рекламоносії або кожний окремий захід з метою стимулювання продажу тютюнових виробів.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області