Поради головної державної санітарної лікарки Кіровоградської області

30.10.2023

Головна державна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук в інтерв’ю телеканалу «Суспільне Кропивницький» наголосила, що за 9 місяців 2023 року в Україні зареєстрували 314 випадків вірусного гепатиту А, із них 105 – у дітей.
«В області протягом останніх років епідемічна ситуація з вірусного гепатиту А відносно спокійна. За 9 місяців поточного року зареєстровано лише два випадки захворювання: по одному в місті Кропивницькому та Компаніївській громаді. Схожа ситуація була й минуло річ, тоді два випадки зафіксували в обласному центрі», – зазначила Надія Оперчук.
 Останній спалах вірусного гепатиту А на Кіровоградщині був у 2010 році. У селі Велика Виска тоді було зареєстровано 16 випадків захворювань, у тому числі – 9 серед дітей (школярі місцевої школи). Джерелом інфекції стала дитина, яка прибула з іншої місцевості.
Вірусний гепатит А – це інфекційне захворювання, яке викликається найдрібнішими і дуже живучими мікроорганізмами – вірусами.
 Від моменту проникнення вірусу в організм до перших ознак хвороби проходить немало часу – 15-35 днів, а іноді до 50 днів.
 Захворювання, як правило, розпочинається гостро: підвищується температура тіла, з’являються головний біль, ломота в суглобах та м’язах, біль у правому боці, нудота, блювота, зникає апетит, спостерігається потемніння сечі, знебарвлення фекалій, жовтяниця склер та шкіри.
 Хворі з середньо-важкими формами ВГ А підлягають обов’язковій госпіталізації. У квартирі, де перебував хворий, проводять відповідні профілактичні та протиепідемічні заходи, в тому числі – дезінфекційні.
Надія Оперчук порадила, як уникнути зараження гепатитом А:
 ретельно мити руки перед вживанням їжі та після кожного відвідування туалету;
 використовувати для пиття лише кип’ячену воду або спеціальну (бутельовану);
 мити та обдавати окропом фрукти та овочі, надто, у разі споживання їх у сирому вигляді;
 не купувати продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
 на підприємствах громадського харчування, дитячих дошкільних закладах, гімназіях та ліцеях дотримуватися санітарно-гігієнічних правил.
 Важливо: не займайтесь самолікуванням! При появі перших ознак захворювання терміново звертайтеся до сімейного лікаря!
 Для профілактики інфікування вірусним гепатитом А існує безпечна та ефективна вакцина, яку можна придбати в аптеках.
 У 2023 році в область надійшло 200 доз вакцини проти гепатиту А, яку передали на потреби військових.
Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб