Порошенко підписав закон про рівні права жінок і чоловіків у Збройних силах України

17.10.2018

жынки

Очікується, що закон сприятиме збільшенню кількості жінок на військовій службі, зокрема на вищих посадах.

Президент України Петро Порошенко підписав закон про рівні права жінок і чоловіків під час служби у Збройних силах України та інших військових формуваннях. Про це ідеться на сайті https://ua.112.ua/.

Закон дозволяє призначати жінок до добового наряду – проте із дотриманням законодавства про охорону материнства та дитинства (чинні норми забороняють призначати жінок у добові наряди). У законі про військову службу передбачається, що жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками включно із прийняттям за контрактом та призовом на військову службу, проходженням військової служби, проходженням служби у військовому резерві, виконанням військового обов’язку в запасі та дотриманням правил військового обліку. Із застереженням: за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі.

Закон вилучає згадки про обмеження віку служби для жінок з 18 до 40 років – як за призовом, так і за контрактом.

Окрім того, скасували обмеження можливості проходити військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. Відповідно до чинного законодавства жінки мають таке право тільки до 40 років, за цим законом – до досягнення граничного віку перебування на військовій службі військовослужбовців офіцерського складу.

Скасовуються обмеження щодо служби жінок у військовому запасі. Від проходження зборів мають намір звільняти не всіх жінок-військовослужбовців, а тільки вагітних.

Закон набуде чинності через десять днів після його офіційної публікації.

Зауважимо, відповідно до чинного законодавства жінки можуть служити за контрактом тільки з 18 до 40 років, а протягом наступних 10 років, на відміну від чоловіків, позбавлені такої можливості. Військовозобов’язані жінки зараховуються до запасу другого розряду, граничний вік перебування там – 50 років. Причому жінкам не враховують присвоєне їм військове звання (чоловікам – враховують). Це призводить до того, що всіх жінок незалежно від звання переводять у відставку в одному віці.

Окрім того, максимальний вік перебування у запасі для чоловіків вищого офіцерського складу становить 65 років. Як наслідок, чоловіки можуть служити в запасі на 15 років довше за жінок, тож жінки позбавлені можливості отримувати наступні військові звання, а в подальшому – і потенційно вищу пенсію. Жінки позбавлені права зараховуватися до військового запасу першої категорії у разі здобуття військово-облікової спеціальності; для чоловіків таку можливість передбачено.

Джерелоhttps://ua.112.ua/