Повірка лічильників під час війни

03.10.2022

Повірка лічильників на газ, воду та інші комунальні послуги – це процедура, яку потрібно періодично здійснювати. При цьому для кожного приладу обліку існує своя періодичність перевірок. Проте під час війни для всіх лічильників діє загальне правило: проводити їх повірку у цей період необов’язково.

Повірка лічильників на воду проводиться кожні 4 роки, а газові лічильники потребують звіряння раз на 8 років. Постачальники комунальних послуг заздалегідь попереджають споживачів про свій прихід з метою повірки лічильника. За таким протоколом діють у мирний час.

А для воєнного часу було зроблено поправки – 5 квітня 2022 року Кабмін ухвалив постанову № 412 «Про деякі питання перевірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного часу». Відповідно до цієї постанови, якщо термін повірки лічильника припав на період дії воєнного стану, то його повірку можна не робити. Причому цей дозвіл діятиме як протягом усього періоду воєнного стану, так і ще три місяці після нього. До цього всі показання лічильника вважаються дійсними і постачальники послуг мають їх приймати.

Однак постачальники можуть не повідомити споживачів про дію цієї постанови і все ще вимагати пройти процедуру повірки лічильників під час воєнного стану. При цьому можуть застосовуватися норми про відмову брати до уваги показання лічильника, що не прошов повірку в запланований термін, та нарахування клієнтам плати за послугу за нормами споживання.

Отже, у випадках можливого натиску постачальників комунальних послуг споживачі мають знати, що закон на їхньому боці й ніхто не може вимагати здійснювати повірку лічильника до кінця воєнного стану чи відмовлятися приймати показники лічильників у цей період.

Повідомлення, які ви можете отримати від постачальника послуг з приводу закінчення міжповірочного інтервалу вашого лічильника, є рекомендацією, а не вимогою. Водночас за можливості – все ж краще зробити повірку вчасно, адже після припинення дії воєнного багатьом споживачам одночасно знадобиться повірка приладів обліку, що призведе до різкого збільшення заявок та великих черг.

Головне управління держпродспоживслужби в Кіровограській області