Профілактика сказу — є найдієвішим заходом, щоб не захворіти на смертельно небезпечну хворобу

15.10.2019

До уваги жителів Великосеверинівської ОТГ! Кіровоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби повідомляє, що згідно результату  дослідження від 10.10.2019 року №3975, виданого Кіровоградською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби у патологічному матеріалі  від лисиці методом флуоресцентних антитіл виявлено антиген вірусу сказу. На даний час на території Великосеверинівської ОТГ  зареєстровано два випадки захворювання тварин на сказ (велика рогата худоба та лисиця).

Нагадаємо, сказ – гостра інфекційна хвороба, яка уражає центральну нервову систему і завершується летально. Передається від хворих тварин шляхом        укусу або  ослизнення  шкіри чи слизових оболонок, особливо за наявності  на них мікротравм. Вірус сказу розвивається  в мозковій  тканині різних тварин, патогенний для людини, хижих тварин родини собачих, котячих та кунячих,  а також рукокрилих кровоносних  і комахоїдних летючих мишей, рідше хворіють на сказ коні, свині.  Вірус сказу може тривало зберігатися при низьких температурах, а також у трупах тварин. Під час кип’ятіння він знешкоджується за 2 хв. При температурі 60 °С гине протягом 10-15 хв. Згубно діють на вірус пряме сонячне світло та ультрафіолетове опромінення, а також висихання чи повторне заморожування та розморожування субстратів, що містять вірус. Дезинфікуючі засоби – хлорамін (2-3 %), лізол (1-2 %), карболова кислота (3-5 %), ацетон, хлороформ, етиловий спирт – швидко знищують вірус.

Виділення вірусу із слиною розпочинається за декілька днів до появи клінічних  ознак хвороби. Внаслідок ураження життєво  важливих відділів ЦНС у хворих розвивається  приступи підвищеної рефлекторної збудливості та судоми, особливо ковтальних  та дихальних м’язів, посилюється  виділення слини. Поведінка тварини змінюється. Вона турбується, поїдає неїстівні предмети, можлива  слинотеча, блювота, потім з’являється агресивність, косоокість, параліч глотки і нижньої щелепи.  Тварина  не в змозі пити воду, спостерігаються судоми. Смерть наступає на 6-8 добу   після появи  перших ознак захворювання.  Рідше буває тиха форма сказу.

Лікарських засобів для лікування сказу не існує. Тварин  вакцинують, починаючи з 3-місячного віку, щорічно. Тварину, що вкусила людину і не має ознак сказу, ізолюють на 10 діб і тримають під спостереженням ветеринарного лікаря. Профілактичний комплекс включає в себе заходи, спрямовані на боротьбу із сказом тварин, передусім бродячих собак і котів. Всі домашні собаки та коти обов’язково повинні перебувати на обліку і бути щепленими проти сказу. Нехтування  та байдужість до проведення щеплень тварин проти сказу може призвести до захворювання та загибелі Ваших чотирилапих друзів, та стати загрозою здоров’ю Вашої сім’ї.

Консультацію про отримання щеплень тваринам можна отримати за адресою: м. Кропивницький, вул. Преображенська, 94б чи по телефону 22-08-96 (Кіровоградська державна лікарня ветеринарної медицини); 22-76-87 (управління Держпродспоживслужби в м. Кіровограді).