Програма реімбурсації “Доступні ліки” – масштабний проєкт МОЗ

24.01.2024

Програма реімбурсації “Доступні ліки” – це масштабний проєкт МОЗ, в рамках якого українці мають змогу отримувати лікарські засоби безоплатно або з невеликою доплатою.
З 2017 року необхідні ліки в межах програми отримали вже 4.5 млн пацієнтів, причому лише у 2023 – 2,17 млн.
Сьогодні “Доступні ліки” – це понад 14 000 аптек-учасниць у кожному куточку країни та понад 515 торгових назв лікарських засобів та медобладнання (перелік постійно збільшується).
Попри зростання цін на ліки, відсоток, який відшкодовує держава, залишається незмінним!
Наступний етап, над яким ми активно працюють  — територіальна доступність програми: щоб отримати ліки в межах програми можна було і у віддалених громадах, тобто сільській місцевості та прифронтових територіях. Для цього уряд створив умови для роботи мобільних аптек: перша днями вже запрацювала на Харківщині.
Проєкт USAID Ukraine – USAID Україна #SAFEMed провів масштабне соціологічне дослідження, щоб дослідити громадську думку українців, які скористалися програмою.
Відповідно до проведеного дослідження:
– понад 80% пацієнтів мають досвід використання програми понад рік.
– користувачі програми понад 2 роки, повідомляють про позитивні зміни, такі як електронні рецепти, розширений список лікарських засобів та зручність придбання повного курсу лікування одночасно.
– дві третини опитаних зазначили, що програма покращила доступ пацієнтів до ліків. Деякі з них сподіваються, що програма також знизила відсоток самолікування у людей, які раніше не могли дозволити собі ліки.
-т80% опитаних відчули зменшення витрат на лікування під час використання програми.
Також 77% лікарів вважають, що програма покращила доступ пацієнтів до ліків. Зокрема, вони зазначали, що тепер пацієнти можуть проходити повний курс лікування і контролювати свої хронічні хвороби. Окрім того, лікарі відмічають, що програма збільшує мотивацію людей пройти лікування, оскільки вони знають, що медпрепарати гарантовано будуть.
Міністерство охорони здоров’я України