Приємний бонус до служби: на які пільги мають право військові

12.09.2023

Україні вже півтора року триває загальна мобілізація – повістки вручають чоловікам у віці від 18 до 60 років. У винагороду за військову службу чоловіки отримують від держави різні пільги.  На “PRO ГРОШІ” 

йдеться, на які пільги можуть розраховувати військовослужбовці та їхні родини у 2023 році.

Право на збереження стажу роботи

Згідно з Кодексом законів про працю, до кінця 2023 року військові мають право на збереження їхнього місця роботи, а час проходження військової служби їм зараховується до страхового стажу (тобто такого, який впливає на нарахування пенсії).

Безплатний проїзд

Право на безоплатний проїзд у всіх видах транспорту мають військові:

  • які отримали інвалідність внаслідок бойових дій;
  • учасники бойових дій та прирівняні до них особи за наявності посвідчення встановленого зразка.

Також військові можуть купувати для себе та власної родини квитки поза чергою. Також мають 50% знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону для військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок бойових дій, учасників бойових дій та прирівняних до них осіб.

Військовослужбовці мають право на перевезення до 20 тонн особистого майна в контейнерах з попереднього місця проживання до нового залізничним транспортом, а там, де такого виду транспорту немає, — іншими видами транспорту, крім повітряного. Це право забезпечується при переведенні чи звільненні з військової служби.

Щорічна відпустка

Військові можуть отримати під час воєнного стану відпустку за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі збереженням грошового забезпечення тривалістю не більш як 10 календарних днів без урахування часу на проїзд до місця проведення відпустки на назад, але не більше двох діб в один кінець.

Термін цієї відпустки планують змінювати із правом на виїзд за кордон.

Медична допомога

Українські захисники мають право на безкоштовну реабілітацію та лікування, відпустку зі збереженням виплат для відновлення здоров’я у зв’язку із хворобою.

Загалом військовим надається право на такі медичні послуги:

  • у зв’язку з хворобою військовослужбовцю надається відпустка для лікування зі збереженням грошового та матеріального забезпечення на підставі висновку військово-лікарської комісії. Тривалість такої відпустки залежить від характеру захворювання;
  • для учасників бойових дій безкоштовна психологічна, медико-психологічна реабілітація, грошова допомога на оздоровлення;
  • охорона здоров’я та медична допомога;
  • одноразова грошова допомога у разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності.

Оздоровлення дітей

Діти військових за місцем проживання їх сімей у першочерговому порядку мають право на місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності.

Діти військовослужбовців, які загинули під час бойових дій під час воєнного стану зможуть виїжджати за кордон на оздоровлення та відпочинок за наявності згоди Національної соціальної служби. При цьому, при подачі пакета документів до уповноваженого органу більше не потрібно здійснювати їх нотаріальне засвідчення.

Пільги на освіту

Раніше ми писали про те, що ця пільга розповсюджується на дітей військовослужбовців. Їм у першочерговому порядку мають надаватися місця у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах і дитячих оздоровчих таборах незалежно від форм власності.

Якщо один з батьків загинув під час несення служби або був визнаний зниклим безвісти, то у такому випадку діти матимуть право на зарахування поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних та комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для навчання за рахунок коштів державного і місцевих бюджетів.

Джерело:”PRO ГРОШІ”