Що робити, якщо ви стали жертвою кримінального правопорушення

26.02.2021

Коли, гортаючи стрічку новин, ми бачимо повідомлення про різноманітні кримінальні правопорушення, здається, що це може статися з ким завгодно, але точно не з нами. Відтак і над питанням, що робити в такій ситуації, ми замислюємося лише тоді, коли вже стали жертвою кримінального правопорушення. На жаль, на 100% застрахувати себе від небезпек неможливо. Однак можна спробувати зменшити ризики потрапляння у неприємні ситуації. Але якщо вона сталася, то треба знати, що робити у такому випадку.
Перш за все запам’ятайте, що у випадку нападу варто якомога голосніше кликати на допомогу.
Порада.  Викрикуйте слово «пожежа», оскільки люди швидше реагують саме на такий заклик.
Не намагайтеся самостійно зупинити злочинця – ваші життя та здоров’я важливіші за будь-які матеріальні цінності. Намагайтесь запам’ятати якомога більше інформації про правопорушника – обличчя, одяг, марку та номер автомобіля, напрямок руху, якщо є можливість, то сфотографуйте нападника. Ці відомості можуть суттєво допомогти правоохоронцям у розслідуванні кримінального правопорушення.
Що необхідно зробити, щоб захистити свої права, якщо ви стали жертвою кримінального правопорушення
 Викликати поліцію:
терміново телефонуйте за номером «102». Зв’язавшись з черговою частиною, наполягайте, щоб на місце виїхала слідчо-оперативна група, а не патрульна;
після приїзду слідчо-оперативної групи необхідно дізнатись у правоохоронців інформацію про них (прізвище, ім’я, по батькові, посада), здійснювати відеофіксацію дій співробітників поліції, а також уважно слідкувати за їх діями (це допоможе, за потреби, оскаржувати дії або бездіяльність поліцейських і дозволить запобігти зникненню важливих матеріалів);
наполягайте, щоб у вас відібрали пояснення, внесли відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань і визнали потерпілим.
Звернутися безпосередньо у відділ поліції за місцем вчинення кримінального правопорушення:
наполягайте, щоб у вас прийняла заяву уповноважена особа;
крім заяви уповноважена особа повинна відібрати у вас пояснення щодо подій, стосовно яких ви звернулись;
якщо вам завдано тілесних ушкоджень і ви ще не встигли звернутись до медичної установи, уповноважена особа повинна винести постанову про проведення медичного освідування і направити вас до медичної установи.
Неприйняття заяви про вчинення кримінального правопорушення не допускається! Дії або бездіяльність працівників правоохоронних органів, які не приймають у вас заяву про вчинення кримінального правопорушення або його невнесення до ЄРДР може бути оскаржене через звернення до керівника відповідного правоохоронного органу, прокуратури або до суду.
А як же взагалі уникнути таких ситуацій і не стати жертвою кримінального правопорушення? Про це читайте на сайті: https://www.legalaid.gov.ua/…/shho-robyty-yakshho-vy…
 Ганна Гоголева, Регіональний центр  з надання БВПД у Миколаївській області