Що треба знати про металобрухт

14.03.2018

Закон України «Про металобрухт» дає чітке значення металобрухту – це непридатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави.

Для операцій з металобрухтом (заготівля, переробка, металургійна переробка брухту чорних і кольорових металів) необхідним є отримання дозволу, тобто ліцензії. Приймання побутового металобрухту від фізичних осіб дозволяється при пред’явленні ними документа, який засвідчує особу та обов’язково оформляється актом приймання, в якому зазначаються дані документа, який посвідчує особу та опис металобрухту.

Втім, це далеко не весь перелік необхідних умов, які, переважно, і нехтуються власниками приймальних пунктів, більшість з яких діє нелегально. Зокрема, у населених пунктах району неодноразово можна зустріти осіб, які використовуючи власні вантажні автомобілі, буси, здійснюють по вуличну заготівлю металобрухту. Не поодинокі випадки обважування клієнтів та скоєння крадіжок приватного майна громадян такими особами. Кожен, хто хоч раз побував у пункті прийому металобрухту знає, що клієнтами багатьох з них є  не лише законослухняні громадяни, що переглянувши власне господарство, помічають безліч непотрібних, проте за цінами металобрухту, вартісних речей,  але й  асоціальні елементи.   Злодії крадуть усе, що можна здати у пункт прийому металобрухту й одержати за це гроші. Втім якщо порівняти покарання за такі правопорушення з винагородою, то неодмінно постане питання, чи варто ризикувати заради наживи. Прийняття та оплата їхніх знахідок – справа кожного конкретного приймальника: хтось жаліє «нещасних», хтось не питає звідкіля залізо, а хтось, хочеться сподіватись, і відмовляє. Непоодинокі випадки, коли, як металобрухт, здають  каналізаційні люки, металеві огорожі, комплектуючі ліній електропередач, телефонного зв’язку  та навіть хрести чи огорожі з могил. Діяльність таких осіб завдає значної шкоди комунальному господарству громади.

Відповідно до чинного законодавства, за   порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом  існує як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.,  Для тих, хто займається оборудками з брухтом кольорових і чорних металів без державної реєстрації або без спеціального дозволу (ліцензії), або надає приміщення для розташування там незаконних пунктів прийому, схову та збуту металобрухту статтею 213 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність. Щодо металобрухту який був здобутий злочинним шляхом,  наприклад, викраденням чужого майна (ст. 185 КК України );  викраденням через демонтаж електричних мереж, кабельних ліній чи їх обладнання (ст. 188 КК України);  умисним знищенням чи пошкодженням чужого майна (ст. 194 КК України );  пошкодженням шляхів сполучення чи транспортних засобів (ст. 277 КК України), пошкодженням об’єктів магістральних нафтогазопроводів (ст. 292 КК України); умисним пошкодженням ліній зв’язку (ст. 360 КК України ).

Законом України від 12.02.2015 року № 191-VIII посилено відповідальність за порушення законодавства, що регулює здійснення операцій з металобрухтом. Тепер за порушення цього законодавства посадовою особою госпсуб’єкта, що здійснює операції з металобрухтом, передбачено штраф від 500 до 1000 н.м.д.г. (8500-17000 грн). Аналогічний розмір штрафу передбачено і за приймання такою посадовою особою промислового металобрухту у фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання. Повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою накладення штрафу від 1000 до 3000 н.м.д.г. (17000 – 51000 грн.) з конфіскацією металобрухту та коштів, отриманих від його реалізації з порушенням вимог законодавства.

Окрім того, посилено кримінальну відповідальність за порушення порядку здійснення операцій з металобрухтом. Так, прийом брухту кольорових і чорних металів фізичними особами, здійснення операцій з брухтом кольорових і чорних металів посадовими особами госпсуб’єктів, відомості про яких не включено до переліку суб’єктів господарювання, що здійснюють операції з металобрухтом, надання приміщень (споруд) для розташування незаконних пунктів прийому, схову та збуту металобрухту або організація незаконних пунктів, караються:

 – штрафом від 1500 до 2000 н.м.д.г.;

– або виправними роботами на строк до двох років;

– або обмеженням волі на строк до одного року.

За аналогічні дії, вчинені уже раніше судимою за такі злочини особою, передбачено штраф 3000-4000 н.м.д.г. або позбавлення волі на строк до трьох років. Тому попереджаємо всіх громадян про недопустимість розкрадання й пошкодження майна на об’єктах енергетики, зв’язку, житлового господарства, транспорту та інших галузях економіки. У випадках кількаразового прийняття металобрухту від однієї особи, який завідомо був здобутий злочинним шляхом, дії приймальника металобрухту кваліфікуються як співучасть у вчиненні злочину.

У разі  виявлення порушень порядку здійснення операцій з металобрухтом,  крадіжок металу, перебування підозрілих осіб поблизу металевих частин  просимо повідомляти у Кіровоградське  районне відділення поліції КВП ГУНП  міліції за телефонами 56-33-02 або  102, чи  безпосередньо свого дільничного інспектора поліції за тел.   099-552-66-88.