Що зміниться для українців у травні 2024 року

30.04.2024

У травні 2024 року набуде чинності новий закон про мобілізацію, розпочнеться основна сесія Національного мультипредметного тесту,  для водіїв зміниться важливе правило руху поза населеними пунктами, початок нового етапу оформлення субсидій… Про ці зміни повідомляє NV

Набуває чинності закон про мобілізацію

Закон про мобілізацію з новими правками, ухвалений Парламентом та підписаний Президентом України, вступить у дію вже з 18 травня. Про основні зміни, які стосуються як військовослужбовців, так і цивільних громадян України, читайте  в інфографіці за посиланням:  https://www.kmu.gov.ua/news/zakon-pro-mobilizatsiiu-iaki-zminy-ukhvalyv-parlament1

Основна сесія НМТ (Національного мультипредметного тесту)

14 травня розпочинається основна сесія Національного мультипредметного тесту, яка триватиме до 25 червня 2024 року.

Крім того, для цьогорічних учасників НМТ у травні є додаткові важливі дати в травні:

• з 8 травня для зареєстрованих учасників основних сесій НМТ з’явиться можливість завантажити запрошення на тест зі своїх персональних кабінетів. У запрошенні де буде зазначено дату, час і місце проведення НМТ.
  • 10−15 травня — реєстрація на додаткову сесію НМТ для учасників, які не змогли зареєструватися з поважних причин під час основного періоду або яким було відмовлено в реєстрації. Зміни до реєстраційних даних вони зможуть внести до 19 травня, дізнатися про дату, час і місце проведення додаткового тестування такі учасники зможуть з 8 липня. Додаткова сесія триватиме з 11 липня до 19 липня.

З міркувань безпеки Український центр оцінювання якості освіти не публікуватиме інформацію про те, де на території України відбудеться тестування.

Учасникам також наполегливо рекомендують не розголошувати, де й коли проходитиме тестування, адже від цього може залежати безпека і їхня, і організаторів НМТ.

Інфографіка: Центр оцінювання якості освіти

Зміна ПДР для водіїв щодо руху поза містами й селами

1 травня в Україні набуде чинності оновлення Правил дорожнього руху. Починаючи з цього року українські водії будуть зобов’язані використовувати ближнє світло фар або ходові вогні поза межами населених пунктів протягом усього року включно з літнім періодом, а не лише в холодний сезон року (з 1 жовтня до 30 квітня), як це було раніше.

Ці зміни Кабмін вніс ще восени 2023 року. Нові правила стосуються усіх транспортних засобів, від легкових автомобілів до мотоциклів. Тепер поза межами населених пунктів вони мають рухатися з денними ходовими вогнями, а у випадку їх відсутності – використовувати ближнє світло фар. Норма діятиме постійно, незалежно від пори року або часу доби.

Великдень для вірян ПЦУ та УГКЦ

Перехід Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на новоюліанський календар не мав жодного впливу на день святкування Великодня, адже православні християни визначають дату Світлого Христового Воскресіння інакше, ніж католики.

У 2024 році ПЦУ та УГКЦ відзначатимуть Великдень 5 травня, тоді як у католиків ця дата цьогоріч випала на 31 березня. Причина такої різниці полягає у використанні різних версій Пасхалії, тобто обчислення дати Великодня. У католицьких церквах її визначають залежно від першого весняного повного місяця. Однак у православ’ї використовується розрахунок, який залежить ще й від весняного рівнодення, тому Великдень за православним календарем не може святкуватися раніше, ніж 4 квітня.

Новий етап оформлення субсидій

Для більшості українців, які отримують житлову субсидію, з травня 2024 року її буде призначено автоматично на неопалювальний сезон (якщо не змінилися дані про майновий стан та/або склад домогосподарств).

Однак деяким категоріям споживачів потрібно після 1 травня звертатися із новою заявою за оформленням субсидіїЗокрема за особистим зверненням (із заявою та декларацією про доходи та витрати) для перепризначення субсидії мають звернутися люди за таких умов:

• заявник (член домогосподарства) орендує житлове приміщення, за яке сплачує житлово-комунальні послуги;
  • у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи;
  • кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша, ніж кількість зареєстрованих;
  • домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

На підставі звернення житлова субсидія надається на неопалювальний сезон і тим українцям, які мають право на виплату, але в опалювальний період їм було призначено субсидію в розмірі 0,00 грн (коли розмір плати за ЖКГ-послуги не перевищував обсягу обов’язкового відсотка платежу).

Також українці мають можливість подати спрощену заяву на житлові субсидії онлайн на порталі Дія.

Ціни на комунальні тарифи у травні

Ціни на електроенергію, газ та воду для більшості побутових споживачів у травні 2024 року підвищуватися не будуть. Ціни на газ в Україні для клієнтів Нафтогазу (98% споживачів) залишаться незмінними — на рівні 7,96 грн/куб м.  Ціни на газ у решти постачальників варіюються від 7,7 грн за кубометр до 9,90 грн. Ціни на електроенергію підіймати поки не планують. Вартість послуг електропостачання для населення зараз становить 2,64 грн/кВт-год. Ціни на водопостачання.В Україні у деяких невеликих містах з 1 травня послуга водопостачання подорожчає. Зокрема, влада маленьких міст має право на власний розсуд встановлювати ціни на цю послугу ЖКГ. У зв’язку з цим в деяких з них ціни зросли доволі суттєво — до 40%.

За матеріалами NV