Щодо обмежень при застосуванні пестицидів в межах населених пунктів

04.04.2018

Протягом 2017 року надходили звернення від населення Кіровоградського району до Кіровоградського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області з приводу  порушення правил застосування пестицидів та агрохімікатів окремими громадянами, які особисті огородні ділянки використовують під плодові сади. Технологічні регламенти вирощування плодових культур передбачають  обов’язкове застосування хімічних та біологічних засобів захисту рослин до 6-8 разів на сезон. Безпосереднє сусідство земельних ділянок з вирощуванням огородніх культур та садків при обробці останніх призводить до забруднення як городів так і території житлової забудови, що негативно впливає на умови проживання людей. Навіть використання ранцевих оприскувачів в умовах безпосереднього сусідства саду із городніми культурами не може стовідсотково гарантувати неможливість забруднення прилеглої території. Практика показує, що в умовах населених місць, як правило,  не можливо  витримати необхідний санітарний розрив, при використанні  навіть простих  механічних засобів обробки  дерев. Громадяни не дотримуються вимог санітарних норм щодо часу проведення обробки, необхідності врахування погодних умов, обов’язковість попередження населення про проведення обробки дерев, використання препаратів невідомого походження.

Використання пестицидів в окремих галузях народного господарства, у колективних та індивідуальних садах і городах, в закладах  охорони здоров’я та побуті, а також продаж їх населенню повинно здійснюватись тільки у відповідності з державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98  «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та “Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”.

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче + 100С. Для обробки індивідуальних садів і городів в межі населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню “Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні” і Доповненнями до нього. Перед проведенням обробок об’єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки та оповістити людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей в обробленій зоні.

Дозволяється застосування пестицидів та біопрепаратів для захисту садків в населених пунктах при дотриманні санітарно-захисної зони. Розміри сан. захисної зони визначені в ДСП 8.8.1.2.-001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів в народному господарстві» п. 6.3.4 і становлять :

– при застосуванні вентиляційних оприскувачів – 500 м.;

– при застосуванні планових оприскувачів – 300 м.

Часто виникають питання про розміри санітарно-захисної зони при  використанні пестицидів для обробки полів сільськогосподарськими підприємствами. При обробці наземним способом відстань до населеного пункту має бути не менше 200-300 м., при обробці авіаційним способом :

– 5 км. від місця постійного перебування медоносних пасік;

– 2 км. від рибхозних водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу худоби;

– 1 км. від населених пунктів, тваринницьких, птахоферм, а також посівів сільгоспкультур, що застосовуються в їжу без термічної обробки (кріп, огірки, томати, полуниця, малина і ін.).

При авіазастосуванні мінеральних добрив санітарно-захисна зона повинна бути не менша 500 м.

Купувати пестициди та агрохімікати слід тільки в спеціальних магазинах, де є всі необхідні дозвільні документи. Торгівля ведеться тільки фасованими, герметично упакованими препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Категорично забороняється виносна торгівля та торгівля в невстановлених місцях.

На упаковці пестицидів і агрохімікатів повинна бути інформація про препарат, інструкція з його використання, заходи безпеки, термін придатності, а також сигнальний напис «Обережно – отрута». Вся інформація повинна бути на українській мові.

Враховуючи важливість питання та поважаючи право громадян на безпечні та комфортні умови проживання, при наданні в користування суб’єктам підприємницької діяльності земельних ділянок під  плодово-ягідні сади, необхідно передбачити можливість  організації санітарно-захисної зони до суміжних ділянок, які зайняті під інші культури, а керівникам господарств дотримуватись вимог діючого законодавства при застосуванні пестицидів та агрохімікатів.