Щодо попередження харчових отруєнь внаслідок хімічних речовин

20.09.2018

Оруэння

 Харчові продукти віддзеркалюють стан навколишнього середовища. Останнім часом внаслідок інтенсивного розвитку промисловості та транспорту, хімізації сільського господарства забруднення навколишнього середовища досягло критичного рівня. Більшість території України забруднено іонами важких металів через надмірні викиди промислових підприємств та радіонуклідами. Ці елементи являють собою неабияку небезпеку для здоров’я людей, особливо дітей. Так, рівень забрудненості радіонуклідами харчових продуктів у порівнянні із 60-ми роками ХХ ст. зріс в 5-20 разів; за останні п’ять-десять років рівень забрудненості нітратами та продуктами їх розпаду збільшився майже в п’ять разів.

Відомо, до 70 % шкідливих речовин людина отримує через харчові продукти та воду, тому забезпечення споживачів доброякісними продуктами сприяє значному покращанню здоров’я населення, збереженню його генофонду.

Серед найнебезпечніших речовин, що потрапляють у харчові продукти внаслідок різноманітних порушень виробничої діяльності людини, виділяють такі: солі важких металів та миш’як (свинець, ртуть, кадмій, миш’як тощо); пестициди (фосфорорганічні і хлорорганічні сполуки); нітрати, нітрити; радіоактивні ізотопи (цезій, стронцій); мікотоксини (афлатоксин В1, М1, патулін, охратоксини тощо); антибіотики; залишки мийних та дезінфікувальних засобів.

Багато з цих речовин змінюють природні властивості харчової сировини, що призводить до порушень технологічних процесів при виробництві харчових продуктів. Як наслідок, вміст сторонніх речовин у харчовій сировині знижує якість і харчову цінність продуктів харчування.

Маючи на меті вибір безпечних харчових продуктів необхідно знати загальні принципи профілактики харчових отруєнь:

  1. При придбанні овочів та фруктів обов’язково цікавитися місцем походження продуктів та вимагати у продавців супровідні документи, що підтверджують їх якість і безпеку.
  2. Не купуйте продукти харчування у невідомих осіб в несанкціонованих місцях.
  3. На офіційних ринках працюють лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи, без дозволу яких харчові продукти не допускаються до реалізації.
  4. При купівлі м’яса слід перевіряти наявність позначки придатності, яка свідчить про проходження ветеринарно-санітарного контролю.
  5. Під час приготування м’яса його потрібно добре проварювати та просмажувати.
  6. При ознаках харчового отруєння обов’язково звертатися до лікувальних закладів.

Власники торгівельних точок з реалізації продуктів харчування зобов’язані забезпечити наявність на місцях умов реалізації та супровідних документів на продукцію харчування, що підтверджують її якість та безпеку.

Головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Кіровоградського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області                                                 К.БОНДАРЕНКО