Кіровоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області повідомляє, що з початку 2018 року по Кіровоградському району зареєстровано 14 випадків небезпечного для людини та тварин захворювання – сказу.
Сказ – гостре вірусне захворювання всіх теплокровних тварин, яке характеризується ураженням центральної нервової системи, нападами крайнього нервового збудження і розвитком паралічів і завжди закінчується летально. Хворіють тварини всіх видів і людина.
Сказ характеризується змінами у поведінці. Тварина виглядає сумною, пригніченою, забивається у темні кутки або в конуру, неохоче реагує на оклик господаря. В інших випадках тварина надто смиренна, не відходить від господаря, намагається лизати йому руки, обличчя (слина в цей час вже містить вірус). Поступово наростають неспокій і збудливість. Тварина неохоче споживає звичайні корми або ж зовсім відмовляється від споживання корму. У той же час постійно хапає ганчірки, солому, власні фекалії, гризе дерев’яні предмети. Іноді виникає сильний зуд у місці укусу, тварина вилизує, розчісує і навіть розгризає уражену ділянку. Поступово проявляються ознаки парезу м’язів глотки, утруднюється ковтання. Здається, ніби тварина вдавилася, з’являється слинотеча. Наростає агресивність, тварина без жодної причини може вкусити іншу тварину або людину, навіть свого господаря. Зникає відчуття страху, характерним є нестримний рух вперед. За добу скажена тварина може пробігти десятки кілометрів, кидаючись на оточуючих тварин і людей. Напади буйства, які тривають декілька годин, змінюються періодами пригнічення, коли знесилена тварина нерухомо лежить. Але будь яке подразнення викликає новий напад буйства. Нерідко спостерігаються напади судом. Поступово розвиваються паралічі м’язів, які призводять до повної втрати голосу, відвисання нижньої щелепи, косоокості. Розвивається параліч м’язів кінцівок, тулуба. Загальна тривалість хвороби – 8 – 11 діб, але нерідко смерть наступає вже через 3 – 4 доби.
Фахівцями Кіровоградської районної державної лікарні ветеринарної медицини на території Кіровоградського району сумісно з представниками сільських рад активно проводиться щеплення домашніх тварин проти сказу.
Власники домашніх тварин зобов’язані надавати своїх улюбленців для огляду, діагностичних досліджень, профілактичних щеплень та обробок на вимогу посадових осіб Кіровоградської районної державної лікарні ветеринарної медицини.
У разі відмови від проведення заходів власник тварини може бути притягнутий до відповідальності за правопорушення в галузі ветеринарної медицини з накладанням штрафу відповідно до закону. Сплата штрафів не звільняє юридичних та фізичних осіб від усунення у порядку, встановленому законодавством, допущених порушень і відшкодування завданої ними шкоди.
Своєчасне щеплення проти сказу собак, котів та інших тварин забезпечує ліквідацію захворювання на сказ в районі та допоможе зберегти Ваше життя та життя Ваших тварин.