Сказ тварин залишається проблемним питанням

16.09.2024

На території області станом на 09 вересня поточного року зареєстровано 80 випадків захворювання тварин на сказ та оголошено 69 неблагополучних пунктів, що на 34 випадки та 30 неблагополучних пунктів більше, ніж у 2023 році.

Собаками та котами було нанесено 768 покусів людям, із них – 152 покуси нанесено безпритульними невакцинованими тваринами. До адміністративної відповідальності притягнуто 35 власників невакцинованих тварин, загальна сума штрафів – 23 630 грн.

Аналіз захворюваності тварин показує, що найбільше випадків сказу реєструється серед собак та котів – переважно бродячих, які в свою чергу заражаються від диких тварин. Зважаючи на такі обставини фахівці державних установ Держпродспоживслужби постійно проводять заходи по ветеринарному обслуговуванню тварин, як домашніх так і безпритульних на території області, окрім того також проводяться заходи щодо ліквідації та профілактики сказу тварин. Спеціалістами районних державних лікарень ветеринарної медицини області з початку 2024 року щеплено проти сказу: собак – 91 516 гол., котів – 77 403 гол., ВРХ – 3 093 гол., ДРХ – 1 598 гол., коней – 45 гол., свиней – 52 гол., хутрових звірів – 2 гол.

Створення притулків для безпритульних тварин, де б проводились відповідні ветеринарні обробки тварин, могло б вплинути на рівень захворюваності на сказ серед собак. Однак наразі жодного муніципального офіційного притулку для тварин в області немає, а існуючих приватних волонтерських зусиль в цьому питанні замало.

Що стосується профілактики сказу лисиць як основних носіїв вірусу, єдиним дієвим способом є пероральна імунізація від сказу. У зв’язку з веденням воєнного стану, неможливо провести пероральну імунізацію за допомогою авіації, тож згідно з Методичними рекомендаціями «Планування, організація та проведення пероральної імунізації м’ясоїдних тварин проти сказу» кампанія проводиться шляхом розкладання приманок вручну. Минулого року кампанія проводилась в області наприкінці осені. Всього було оброблено 10% площі мисливських угідь.

Цьогорічну осінню кампанію з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин заплановано провести на території області площею 19 285,53 км2. Під час проведення пероральної вакцинації буде використано 482 138 доз вакцини (25 доз на 1 км2).

Для відпрацювання вимог методичних рекомендацій фахівці Держпродспоживслужби Кіровоградщини проводять робочі наради з лісниками, мисливцями, користувачами мисливських угідь, головами міських, селищних, сільських рад, проводяться необхідні інструктажі з бригадами, які будуть розкидати вакцину.

Також з метою ефективного виконання імунізації робочими групами Головне управління створило відеоролик з інструктажем, розміщений за цим посиланням.

За інформацією головного управління Держпродспоживслужби Кіровоградської області