Свята не привід засмічувати природу

30.04.2021

Настають довгоочікувані вихідні та травневі свята. Цього року традиційні травневі свята збіглися з православним Великоднем, а також поминальними днями, тому українці відпочиватимуть більше ніж зазвичай. Ймовірно, що багато жителів області поїдуть на природу для відпочинку та відвідуватимуть кладовища.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області нагадує, що побутове сміття, залишене у парках, скверах, лісосмугах, не лише захаращує довкілля, а нищить екосистему, виділяючи отруйні речовини, й може бути джерелом виникнення пожеж. Також щороку у поминальні дні жителі громади несуть на могили рідних та близьких вінки чи кошики з квітами, переважно – зроблені з пластику, адже вони яскраві, довговічні. Але з часом ці гори штучних квітів починають виділяти в навколишнє середовище токсичні речовини.

Спалювати залишене сміття, пластикові квіти надзвичайно шкідливо як для навколишнього середовища, так і для здоров’я людини. Процес спалювання не сприяє підвищенню родючості ґрунтів, адже висока температура при горінні знищує всю мікрофлору, що утворюється у верхньому шарі ґрунту. А у продуктах горіння містяться дуже небезпечні речовини – оксиди азоту, сірка, феноли, токсичні вуглеводи, канцерогенні діоксини, які можуть впливати на спадковість, не кажучи вже про сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів. Дим містить пари та тверді часточки, які залишаються у повітрі на довгий час у завислому стані. Ці часточки та токсичні гази негативно впливають на здоров’я людей: виникають подразнення очей, носової порожнини, труднощі з диханням, кашель та головний біль. Це все знижує імунітет людини.

Відповідальність за забруднення довкілля, за утворення стихійних сміттєзвалищ у лісових масивах не оцінюється лише розміром штрафу. Від забруднень сміттям страждають тварини та рослини, а також страждатимуть майбутні покоління. Адже пластикова та поліетиленова продукція або не розкладається зовсім або розкладеться через сотні років.

Бережливе ставлення до природи – не лише одне з правил поведінки цивілізованої культурної людини, а й перспектива здорового майбутнього. Тому після відпочинку на природі, під час поминання не забудьте прибрати за собою. Власне сміття викидайте в контейнери, урни, звідки їх заберуть спеціалізовані підприємства, або самостійно вивозьте сміття на облаштовані майданчики, сміттєзвалища.

Використовуйте тільки природні матеріали (дрова, брикети для розпалювання багаття, живі квіти) та багаторазовий посуд, збирайте сміття після відпочинку та викидайте у встановлені баки, не спалюйте та не показуйте згубний приклад дітям.

Свята та пам’ятні дні – не привід засмічувати природу і самовільно відміняти карантинні заходи. Дотримуйтесь дистанції, особистої гігієни та слідкуйте за власним здоров’ям.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області