Укрпошта запускає нову ініціативу до Дня української писемності та мови

27.10.2023

До Дня української писемності та мови Укрпошта за сприяння Уповноваженого із захисту державної мови та Міністерства освіти і науки України ініціює відправлення листівок українською, аби об’єднати кожного, хто залишився в Україні й хто чекає на повернення додому.

Діти з усіх куточків країни вчитимуться правильно підписувати листівки — бабусям і дідусям, аби їх потішити, чи друзям за кордоном, за якими сумують. Для всіх охочих на YouTube-сторінці Укрпошти розміщено відеоінструкцію.

«Це гарна ініціатива з популяризації української мови серед молоді. Крім того, сподіваюсь, що проєкт сприятиме й підвищенню мовної грамотності. Хтось для написання листівки зайвий раз зазирне у словник, а хтось — прочитає правила щодо вживання кличного відмінка.

Впевнений, що для українців, які через воєнні дії змушені були виїхати за кордон, буде зворушливо отримати лист з Батьківщини, написаний рідною мовою. Навіть за сотні тисяч кілометрів українська, яка є нашим маркером свободи та боротьби, єднає і надихає!» — зазначає Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

Що неодмінно пишеться на листівці? Справа внизу українською мовою, якщо листівка надсилається по Україні:

• прізвище та ім’я того, кому адресується листівка;
  • найменування вулиці, номер будинку і квартири, населений пункт, район та область, поштовий індекс (завжди можна знайти на сайті Укрпошти) й країну.

Адреса на листівці, що вирушатиме за кордон, підписується мовою тієї країни, куди надсилається. Важливо продублювати назву населеного пункту та країни великими літерами українською мовою — листівка відсортується швидше і швидше долетить до адресата чи адресатки.

Найтепліше на листівці — декілька слів українською. Кожне слово — вагоме. І не лише слова, а й виведені з любов’ю букви, ненароком пропущені розділові знаки, захована між рядками втіха, неповторні тактильні відчуття…

Справа вгорі залишається місце для поштової марки. Для відправлень по Україні — поштові марки одного номіналу, для відправлень будь-куди по світу — іншого. Яку вибрати? Підкажуть у найближчому відділенні Укрпошти. Наклеєна поштова марка з відтиском штемпеля вказує, що доставку листівки оплачено. Підписана листівка вкладається у поштову скриньку.

Ті, хто хоче долучитися до ініціативи, можуть публікувати у соцмережах фото- чи відеопроцес підписування й відправлення листівки із хештегом #надсилаю_листівку_українською та відмічати офіційну сторінку Укрпошти.

Цьогоріч День української писемності та мови перенесли з 9 листопада на 27 жовтня, оскільки у 2023-му Православна церква України (ПЦУ) й Українська греко-католицька церква (УГКЦ) ухвалили перехід на новий календар, і дата Дня пам’яті Преподобного Нестора Літописця змінилася.