На Кіровоградщині зафіксовано черговий випадок отруєння грибами. Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб звертається до мешканців області з нагадуванням: уникнути отруєння грибами просто, якщо дотримуватись порад спеціалістів.
Як повідомила головна державна санітарна лікарка Кіровоградської області Надія Оперчук, 22 травня до Кіровоградського обласного центру контролю та профілактики хвороб надійшло екстрене повідомлення про отруєння грибами 41-річної жінки – жительки одного з сіл Кропивницької територіальної громади. Зі слів лікарів, жінка вживала дикорослі гриби, які назбирала у лісосмузі.
Це перший в нинішньому році випадок отруєння грибами на Кіровоградщині.
Найкращий спосіб уникнути отруєння грибами – відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними в промислових умовах, що пройшли контроль якості, зазначає генеральний директор державної установи «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» Надія Оперчук.
Проте, якщо ви все ж вирішили збирати дикорослі гриби, дотримуйтесь нескладних інструкцій:
– не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках;
– уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки. Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими;
– не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними;
– не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали;
– не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів;
– не їжте сирі гриби;
– вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути;
– готуйте гриби протягом першої доби після збирання;
– варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв;
– зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби;
– вживати дикорослі гриби особливо не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, літнім людям, дітям до 12 років.
Також корисно знати симптоми отруєння грибами та алгоритм дій при отруєнні, – наголошує головна державна санітарна лікарка області.
Ознаки отруєння дикорослими грибами можуть з’явитися як за 30 хвилин після вживання грибів, так і протягом декількох днів (залежно від виду грибів). Це нудота; блювота; різкий біль у животі; діарея; запаморочення; підвищення температури тіла; зниження пульсу; задуха; судоми; відтік крові від кінцівок; марення, поява галюцинацій.
«За наявності будь-якого з перелічених симптомів негайно звертайтесь за медичною допомогою! Якщо симптоми з’явились одразу після вживання грибів – промийте шлунок простою водою кімнатної температури; пийте багато рідини; прийміть сорбенти», – радить Надія Оперчук.
У випадку отруєння не викидайте залишки грибів – їхній аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила до організму.
ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» закликає: будьте уважні! Бережіть власне здоров’я та здоров’я ваших дітей!