З метою запобігання поширенню на териорії області гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCov, та забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення пропонуємо взяти до уваги та ознайомитися з наступними інформаційними матеріалами.
Інформаційна довідка для проведення роз’яснювальної роботи щодо запобіганню поширенню коронавірусу
Вiдповiдальне ставлення працівників та роботодавцiв до власного здоров’я та здоров’я оточуючих!
Основна теза: «Захворiв – сиди вдома».
Не варто ризикувати власним здоров’ям та здоров’ям iнших.
У разi погiршення стану потрiбно звернугись до свого сiмейного лiкаря.
Керiвнику потрiбно забезпечити недопущення перебування на робочому мiсцi працiвникiв з симптомами гострого респiраторного захворювання, пiдвищеноi температури тiла та особливо осiб, що повернулися з вiдпустки або з вiдрядження з краiн, в яких були заресстрованi випадки COVID-l9.
Дiагностика. Як визначити на початкових стадiях Kopoнaвipyc?
На початковiй стадii кopoнaвipycу мае тaкi ж сімптоми, що i iншi гострi вipycнi захворювання. Визначити можуть тiльки спецiальнi тести.
Найпоширенiшими симптомами є головний бiль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках – дiарея або кон’юнктивiт.
Новий штам кopoнaвipycy може викликати тяжку форму пневмонii. В цьому його небезпека.
Важливо! Вчасне діагностування, так як за симптоматикою кopoнaвipyc нiчим не вiдрiзняеться вiд iнших вiрусних хвороб, то важливо вiдразу звернутися до лiкаря. Якщо ви протягом ocтанніх 14 днiв повернулись iз країни, в якiй зафiксованi випадки кopoнaвipycy або ж спiлкувалися iз людиною, яка контактувала iз тим, хто прибув до України з кpaїн, де зафiксованi випадки кopoнaвipycy – вiдразу попередьте про це свого сiмейного лiкаря. Надалi лiкар має алгоритм дiй, що робити.
Хто є групою ризику?
Перебiг хвороби залежить вiд iмyнiтeтy людини. Вразливою групою є люди похилого вікy та люди iз хронiчними хворобами i слабким iмунiтетом, вони бiльш схильнi до розвитку важких захворювань.
Також пiсля фiксацiї випадкiв кopoнaвipycy вразливою групою є медичнi працiвники.
Контактна особа при випадку COVID-19 – особа, яка наразi не має симптомiв, але яка контактувала, або ймовiрно контактувала iз особою, хворою на COVID-l9.
Особи, якi мали прямий фiзичний контакт з хворим на COVID-I9 (наприклад, через рукостискання).
Особи, що мали незахищений прямий контакт iз iнфекцiйними видiленнями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо).
Особи, якi контактували особисто з хворими на COVID-19 на вiдстані до 2 мeтpiв та бiльше 15 хвилин.
Особи, якi перебували у закритому середовищi (наприклад, аудиторiя, кімната для переговорiв, зал очiкування лiкарнi тощо) з хворими на COVID-l9 на вiдстанi до 2 мeтpiв та бiльше 15 хвилин.
Пасажири лiтака, якi сидiли на вiдстанi двох мiсць (у будь-якому напрямку) вiд хворого на COVID-I9, супутники або особи, які надають догляд та члени екiпажу, що обслуговують в тiй частинi лiтака, де розмiщений iндексний випадок (якщо тяжкiсть симптомiв або пересування хворого вказують на бiльш велику експозицiю, контактними можуть вважатися вci пасажири секції або вci пасажири.
Як можна заразитися, як передаеться вipyc?
Наразi вiдомо, що новий коронавірyc передаеться краплинним та контактним шляхами. Bipyc не циркулюс у повiтрi. Biн не здатний перемiщатись на далекi вiдстанi. Biн є тiльки в крапельках, якi людина видихає пiд час кашлю чи чхання. Вiдстань – це гарантiя безпеки. Це фактор переривання епiдемiчного ланцюга. Тому, заразитися неможливо нaвiть вiд iнфiкованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч iз iнфiкованим (нагадуємо, це максимум 1,5-2 м).
На поверхнях вipyc може жити близько 3 годин. Тому важливо дезiнфiкувати поверхнi, ручки дверей i т.д.
Переважае контактний шлях, коли вipyc потрапляє на слизовi оболонки носа, очей через руки або iншi предмети (хустинку, рукавицi) пiсля торкання до об’єсктiв (тварин, м’яса, риби, дверних pyчoк, поручнiв), що забрулненi видiленнями iз дихальних шляхiв хворого чи iнфiкованого.
Краплинним шляхом вipyc передається вiд людини до людини пiд час кашлю або чхання у тicнoмy кoнтaктi, коли утворюються краплi дiаметром понад 5 мкм. Коронавiруси не здатнi зберiгати iнфектогеннiсть (заразнiсть) пiд час передавання на далекi вiдстанi. Тому тiсним контактом вважають вiдстань менше 1 м.
Як довго вipyc живе на поверхнях?
За попередньою iнформацiєю вipyc може виживати на поверхнях лише протягом 3 годин. Простi дезiнфiкуючi засоби можуть вбити вipyc, унеможливлюючи зараження людей.
Рекомендацii як убезпечити себе вiд зараження:
1.Ретельно i часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком. Миття рук з милом: тривалiсть процедури 20 сек., вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою;
Обов’язкова процедура, якщо руки видимо забрудненi, пiсля приходу з вулицi, перед прийомом їжi, пiсля вiдвiдування туалету, якщо вiдсугнiй антисептик для рук;
Обробка рук спиртовмiсним антисептиком: о спиртовмiсний антисептик для pук – розчин iз вмістом спирту 60-80% або iз 2% хлоргексидину (iншi засоби, що реалiзують як антисептик для рук, наприклад настiй ромашки або розчини iз 40% вмістом спирту, не є такими);
Антисептик має покривати всю поверхню шкiри рук (в середньому на одну обробку слiд використовувати 3 мл розчину, а це 24-27 пшиків кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню);
тривалiсть обробки – близько 30 с;
особливу увагу придiлiть нiгтям (там накопичується найбiльше бруду);
обов’язкова процедура в разi будь-яких кoнтaктiв iз (потенцiйно) забрудненими об’єктами;
у разi частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути пiдсушування та утворення трiщин шкiри;
контролюйте доступ маленькиx дiтей до антисептика (він мiстить спирт i токсичний для прийому всередину).
2.Уникайте скупчення людей.
3.Якщо ви захворiли, залишайтеся вдома i звернiться до лiкаря.
4.Використовуйте захисну маску:
обов’язково, якщо захворiли i маєте респiраторнi симптоми (кашель, нежить);
якщо перебуваєте у мiсцях великого скупчення людей з метою додаткового захисту.
Використовуйте маску правильно:
вона має покривати нic i рот;
вона має щiльно прилягати, без вiдстанів по краях;
замiняйте маску, щойно вона стала вологою;
не чiпайте зовнiшню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробiть спиртовмiсним антисептиком;
замiняйте маску щочотири години;
не використовуйте маску повторно.
Додатковi рекомендацii працiвникам на об’єктах харчування
По термообробцi необхiдно суворо дотримуватись iснуючих вимог до приготування страв.
Миття посуду повинно проводитись строго по iнструкцii:
видалення залишкiв iжi,
миття щiткою за температури води 50 градусiв з миючими засобами.
миття з додаванням дез. розчину у iншiй eмнocтi (вaннi).
ополiскування пiд проточною водою температурою не менше 65 градусiв – це також в окремiй eмнocтi.
просушування на спецiальних полицях.
Коронавірус: профілактика інфікування і поширення