В області почастішали випадки скарг громадян на порушення при застосуванні пестицидів

14.07.2021

У період інтенсивних робіт із захисту рослин від бур’янів, шкідників, хвороб і широкого використання пестицидів у сільському господарстві та на присадибних ділянках збільшується кількість звернень від населення щодо порушень санітарного законодавства у сфері поводження з пестицидами й агрохімікатами, що негативно впливає на умови проживання, життєдіяльності населення, а також стан здоров’я громадян. Наразі до Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області вже надійшло 22 відповідних звернення: Кропивницький район – 11 звернень, Новоукраїнський – 5, Олександрійський – 4, Голованівський – 2.

Основні питання, порушені у зверненнях, стосуються недотримання санітарно-захисної зони до житлових забудов при обробітку земельних ділянок орендарями, одноосібниками та приватними особами; обробіток полів хімічними речовинами без попередження мешканців населеного пункту; застосування хімічних речовин у денні години; погіршення самопочуття мешканців у зв’язку з проведенням обробітку; відсутність попереджувальних знаків; порушення при обробітку полів авіаційним методом. Значна частина звернень, а саме 14, стосується недотримання добросусідських відносин між сусідами межуючих земельних ділянок при обробці хімічними препаратами власних городів чи паїв.

Всі звернення були розглянуті спеціалістами Держпродспоживслужби області з залученням представників органів місцевого самоврядування та громадян, яких стосується скарга. Всім учасникам надані роз’яснення та рекомендації щодо дотримання вимог чинного законодавства при застосуванні пестицидів та агрохімікатів під час обробітку сільськогосподарських культур.

Звертаємо увагу, що питання застосування громадянами пестицидів на своїх присадибних ділянках та відповідно заподіяння шкоди сусідам регулюється Земельним кодексом України і підпадає під поняття добросусідських відносин. У випадку виникнення спору щодо додержання громадянами правил добросусідства, це питання відповідно до вимог глави 25 Земельного Кодексу України найперше вирішується відповідним органом місцевого самоврядування (сільська, селищна або міська рада, об’єднана територіальна громада). Згідно з пп. 1, 18 п. 4 ст. 42 гл. 3 Закону України «Про місцеве самоврядування» до повноважень сільського, селищного, міського голови входить забезпечення додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об’єднань.

У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування спір вирішується в суді. Відповідно до Закону України «Про пестициди і агрохімікати», порушення законодавства у сфері поводження з пестицидами і агрохімікатами тягне за собою цивільну, дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність.

Довідково. Всі пестициди, що реалізовуються в Україні, згідно з вимогами чинного законодавства проходять обов’язкову державну реєстрацію, в ході якої їх перевіряють на відповідність санітарно-гігієнічним нормам, встановленим рівням екологічної безпеки та вносять до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні», доповнень до нього (для обробки авіаційним методом, для роздрібного продажу населенню, для обробітку полів). Державний реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, опубліковано на офіційному сайті Міністерства енергетики та захисту довкілля України за цим посиланням.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області