В Україні стартувала загальнонаціональна кампанія для психологічної підтримки дітей в укриттях

27.09.2023

Щоб дітям під час повітряних тривог було спокійніше, Міністерство освіти і науки України та Фонд Східна Європа запустили кампанію #BraveKidsUkraine. Її мета — створити максимально комфортні психологічні умови для перебування дітей в укриттях.

У межах кампанії відомі люди, лідери думок, музиканти, актори та блогери з України та з-за кордону записують короткі відеоролики. Відео містять слова підтримки, побажання, вправи, ігри та цікаві завдання — усе легко повторити, перебуваючи у сховищі. Адже під час повітряної тривоги дітям може бути тривожно, стресово і навіть страшно, а ці ролики допоможуть не нервувати в укриттях.

Ідея кампанії належить Фонду Східна Європа. Вона з’явилася, коли організація у вересні минулого року у співпраці з МОН, ДСНС та МВС почала облаштовувати укриття в навчальних закладах. Спілкуючись із дітьми та освітянами, експерти проєкту зрозуміли, наскільки важливим є не тільки побутовий, але й психологічний комфорт школярів у таких приміщеннях.

«Ще торік ми усвідомили, що проблема подолання стресу під час повітряної тривоги стоїть дуже гостро. Тому ми з психологинею Світланою Ройз розробили для вчителів безкоштовний онлайн-курс, присвячений психологічній безпеці. А зараз — з початком нового навчального року — вирішили запровадити цю нову ініціативу. Бо розуміємо і знаємо, наскільки це важливо», — наголосив Віктор Лях, президент Фонду Східна Європа.

Одним із перших, хто підтримав кампанію #BraveKidsUkraine, став Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий. У відеозверненні до дітей він наголосив, що боятися — це нормально: і для дорослого, і для дитини. Навіть супергерої часом сумують й почуваються невпевнено. «Та крутий не той, хто не боїться, а той, хто боїться, але діє», — розповів у відео дітям Міністр.

«Один із фокусів роботи команди МОН — створення безпечних умов для дітей та освітян. 1,5 млрд грн уряд виділив на облаштування укриттів у школах. Водночас для нас важливо не лише забезпечити школярів сховищами, а й створити комфортні умови для перебування в них. Я пишаюся українськими дітьми — поколінням сміливих та надзвичайно стійких людей. Тож цю кампанію ми запустили для кожної української дитини: від дошкільнят до підлітків, адже хочемо, щоби попри все вони почувалися в укритті впевнено і спокійно», — зазначив Оксен Лісовий.

Цьогоріч до школи пішли діти, які торік навчались онлайн. Є ті, котрі нещодавно повернулися до України та не мають досвіду перебування в укритті. Тому необхідно подбати про їхній супровід та стабілізацію стану, каже супервізорка нового проєкту, дитяча і сімейна психологиня Світлана Ройз. І наголошує — психологічна складова так само важлива, як і перебування у безпечному місці.

«Складно спрогнозувати, якою буде реакція конкретної дитини на стрес. Але стан дитини залежить і від тих дорослих, які поруч. Тому важливо мати багато різних інструментів, щоб скерувати активність дитини, дати конкретні практики й допомогти зменшити тривогу, повернути відчуття стійкості. І саме цей проєкт дає відчуття підтримки від авторитетних для дітей різного віку людей. Вони пропонують без повчання, прості, іноді смішні, практики у формі, яку легко сприйняти. І дають змогу відчути себе стійкими, де б ми не були», — зазначила Світлана Ройз.

Впоратися зі стресом та віднайти внутрішні сили дітям вже допомагають переможці «Євробачення-2022» Kalush Orchestra, переможниця «Євробачення-2016» Джамала, волонтер Сергій Притула, а також відомі британці — актор Стівен Фрай і дитяча письменниця й телеведуча BBC Нікола Девіс. Перелік лідерів думок, які підтримали #BraveKidsUkraine, постійно збільшується. Вони пропонують дітям не лише слова підтримки, а й цікаві завдання, вправи, ігри та челенджі.

Кампанія #BraveKidsUkraine є частиною програми «Безпечна школа», яку Фонд Східна Європа реалізує у співпраці з Міністерством освіти і науки України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій та Міністерством внутрішніх справ України. Реалізується за підтримки проєкту «Фенікс», що виконується коштом Європейського Союзу.

За інформацією Міністерства освіти і науки України.