Виповнюється 250 років від дня народження Івана Котляревського

12.09.2019

Виповнюється 250 років від дня народження видатного письменника, поета, драматурга, засновника нової української літератури, громадського діяча Івана Котляревського. Про це йдеться на сайті “Рідний край” https://rk.kr.ua.

Про автора «Енеїди» та «Наталки-Полтавки» написано багато. “Зрозуміло, що менше акцентувалося на його зв’язках із нашим краєм. Тим часом, коли Іван Котляревський перебував на військовій службі у 1796-1808 рр., то деякий час у складі Сіверського полку квартирував у Новомиргороді. Як ад’ютант командира другого корпусу генерала Майєндорфа, вів тут «Журнал военных действий…». Цікаво, що навіть після смерті класика української літератури, його ім’я було невіддільне від культурного життя нашого краю. Адже, коли в 1882 році в Єлисаветграді заснували першу українську професійну театральну трупу, то дебютувала вона саме «Наталкою-Полтавкою» Івана Котляревського. Одним із перших постановників «Енеїди» на сцені власного театру був випускник Єлисаветградського земського реального училища Микола Садовський. Коли у 1903 році в Полтаві відкривали пам’ятник Івану Котляревському, то наш край представляли Левко Мацієвич, Микола Федоровський та інші. До речі, про збір пожертвувань на згаданий пам’ятник не без гумору йдеться й у п’єсі ще одного земляка Івана Карпенка-Карого «Хазяїн». Пригадуєте слова Пузиря: «А Котляревський мені без надобності», – розповів знаний краєзнавець Володимир Босько.

Втім, на щастя, і на пам’ятник на початку ХХ століття знайшлися кошти, і вже в новому ХХІ столітті про Івана Котляревського пам’ятають, а його творчість належно шанують.