За проєктом «Контракт 18-24» виплату у мільйон гривень можуть отримати не лише ті, хто зараз приєднується до війська, а військовослужбовці цієї вікової групи, які мобілізувалися чи підписали контракт ще до впровадження цього проєкту. Якими є умови та деякі нюанси щодо виплати одного мільйона гривень, розповідає АрміяInform.
Хто має право, а хто ні?
Право на винагороду мають виключно особи рядового, сержантського і старшинського складу, які до 13.02.2025 віком до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях. Участь у бойових діях має становити не менш ніж 6 місяців станом на 13.02.2025.
Якщо строк безпосередньої участі в бойових діях менший за 6 місяців, то винагорода виплачується пропорційно часу проходження військової служби із розрахунку 1/6 від одного мільйону гривень за кожні 30 днів безпосередньої участі у бойових діях сумарно обчислених.
Але є й винятки. Зокрема, якщо строк менший за 6 місяців у зв’язку із наявністю захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв), одержаних під час захисту Вітчизни, або перебуванням та звільненням з полону, винагорода виплачується в повному обсязі.
Не зможуть отримати винагороду ті, хто два або більше разів за сукупністю притягувалися до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни, які враховуються для оцінки стану дисципліни й строк дії дисциплінарних стягнень за які не закінчився.
Як підтвердити участь у бойових діях?
Підтвердження здійснюється на підставі щонайменше одного документа з кожної з наступних груп:
а) бойовий наказ (бойове розпорядження);
б) журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення;
в) рапорт (донесення) командира підрозділу (групи), корабля (судна), катера про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових в районах ведення воєнних (бойових) дій.
Нюанси виплати
Департамент соціального забезпечення МОУ підготував роз’яснення щодо низки питань щодо порядку виплати цієї винагороди, з якими почали стикатися військові частини.
Якщо військовослужбовцю вже виповнилося 25 років, але він приєднався до Сил оборони раніше та брав участь у бойових діях?
Військовослужбовець має право на винагороду, якщо був прийнятий або призваний на військову службу починаючи з 24.02.2022 у віці менше ніж 25 років. Всі періоди його безпосередньої участі у бойових діях, зокрема після досягнення 25 років, враховуються за умови що сукупний строк такої участі становить не менше шести місяців станом на 13.02.2025. Якщо цей строк є меншим, Винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби із розрахунку 1/6 від одного мільйону гривень за кожні 30 днів.
Чи мають право на виплату винагороди військовослужбовці, які були призвані на строкову військову службу до 2022 року та без перерви у військовій службі уклали контракт після 24.02.2022?
На жаль, для військовослужбовців, які на 24 лютого 2022 року вже перебували на строковій військовій службі та надалі уклали контракт, виплата винагороди не передбачена.
Чи мають право на виплату військовослужбовці, які у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, брали безпосередню участь у бойових діях на посадах рядового, сержантського і старшинського складу, але на момент набрання чинності, або після набрання чинності Постановою, отримали офіцерські звання?
Незалежно від дати присвоєння офіцерського звання, виплата винагороди у разі його отримання не передбачена.
Якщо військовослужбовець проходить службу в одній військовій частині, але був відряджений до іншої, де брав безпосередню участь у бойових діях. Чи враховуються це та як підтверджується?
Підтвердження участі відряджених військовослужбовців здійснюється довідкою військової частини, органу військового управління, до яких був відряджений військовослужбовець. Періоди безпосередньої участі у бойових діях, зазначені в довідці від іншої військової частини, можуть враховуватися для виплати винагороди за умови, що вони підтверджені документами.
Чи мають право на виплату винагороди сім’ї військовослужбовців, захоплених у полон або зниклих безвісти?
Сім’ї зниклих безвісти, або полонених, мають право на виплату винагороди. Це право поширюється на випадки, коли військовослужбовець відповідає умовам:
- був прийнятий або призваний на службу під час воєнного стану та продовжує проходити військову службу станом на 13.02.2025;
- брав безпосередню участь у бойових діях протягом не менш ніж шість місяців (або менше — 1/6 від 1 000 000 гривень за кожні 30 днів участі);
- на момент прийняття або призову на військову службу був у віці до 25 років.
До речі, виплату у мільйон гривень можуть отримати й ті громадяни, які були умовно-достроково звільнені від відбування покарання для проходження служби. Звісно, якщо вони відповідають всім критеріям проєкту «Контракт 18-24».