До виклику швидкої допомоги зазвичай призводять несподівані і стресові ситуації. В таких умовах людям властиво забувати навіть прості номери телефонів. Паніка призводить до того, що оператор на іншому кінці дроту чує тільки плутані, сумбурні пояснення на підвищених тонах, а тим часом іде час, так необхідний пацієнту. Як правильно викликати швидку і яку інформацію потрібно повідомити оператору? Постараємося якомога детальніше відповісти на ці питання.
Швидка і невідкладна допомога – хіба це не одне і те ж? Багато хто не знають, але це дві абсолютно різні служби.
- Швидка медична допомога надається в екстреній формі: при раптових гострих станах, що становлять загрозу життю пацієнта. Це допомога при нещасних випадках, ДТП, переломах, пораненнях, серцевих нападах, отруєннях, раптових захворюваннях, що супроводжуються непритомністю, кровотечами, судомами або порушеннями дихання.
- Бригада невідкладної допомоги виїжджає в тих випадках, коли безпосередньої загрози життю людини немає, і термінова госпіталізація не потрібна. Однак лікар невідкладної допомоги може виявити, що стан хворого серйозніший, ніж передбачалося раніше. У цьому випадку він викликає бригаду швидкої, яка госпіталізує людину. Тобто приводами викликати швидку можуть бути температура при грипі та ГРВІ, запаморочення, головні болі і болі в грудній клітці, невралгії, утруднення дихання (крім астми), а також загострення хронічних захворювань (коли відсутня загроза життю).
При гострих болях в серці і кровотечах набираємо 103, а при високій температурі і тиску — районну невідкладну допомогу.
Телефони швидкої та невідкладної допомоги
Єдиним номером виклику швидкої допомоги в Україні зі стаціонарних телефонів є номер 103. Але в зв’язку з широким поширенням сучасних засобів зв’язку, викликати «швидку» можна й іншими методами. Це нововведення вже ввели для людей з обмеженими можливостями і у відповідності з європейськими нормами. Отже, крім 103 зі стаціонарного телефону «швидку» можна викликати по телефону-факсу, набравши 234-53-56, електронній пошті 103@health.kiev.ua. Щоб викликати швидку з мобільного, відправте безкоштовну СМС на номер 10-003 для абонентів «Київстар» та 096-5613977 для інших операторів мобільного зв’язку. Протягом 3 хвилин повинно прийти підтвердження, що виклик прийнятий. Залежно від характеру скарги, єдиний оператор буде направляти дзвінок на «швидку», в невідкладну допомогу, до дільничного або психіатра.
Телефони невідкладної допомоги для кожного району різні, але ви все одно можете дзвонити в швидку, і якщо безпосередньої загрози життю людини немає, оператор підкаже вам номер невідкладної допомоги у вашому районі.
Крім того, щоб викликати «швидку допомогу» з мобільного телефону будь-якого оператора стільникового зв’язку, потрібно набрати 112. Це телефон єдиного диспетчерського центру, який розподіляє всі вхідні виклики (міліція, пожежна, «швидка допомога» та ін).
Що говорити при виклику?
Постарайтеся в першій же фразі сформулювати те, навіщо ви подзвонили в «швидку». Наприклад: «Болить серце» або «Впав з висоти, пошкодив ногу, не можу на неї наступити». Після цього відповідайте на всі запитання диспетчера.
Важливо не приховувати від оператора стан алкогольного сп’яніння, оскільки ще під час під’їзду до вас лікарі формують метод надання допомоги та список можливих препаратів. А деякі з них не сумісні з алкоголем.
Якщо ви викликаєте допомогу не для себе, постарайтеся з’ясувати, хворіла людина чимось раніше, коли лікувалася останній раз, як давно погіршився стан і т. д.
Якщо ви побачили на вулиці п’яного, особливо сплячого, спробуйте з’ясувати, чи потрібна йому допомога. У вас це займе кілька хвилин, зате, можливо, ви врятуєте життя людині. Одним з таких «п’яних» може виявитися діабетичний хворий або людина з епілепсією.
Після питань про самопочуття, потрібно назвати точну адресу із зазначенням номера під’їзду та поверху. Бажано пояснити, як краще під’їхати до вашого дому. Добре, якщо хто-небудь зможе вийти зустріти «швидку». Тоді додатково скажіть, де саме ви будете його зустрічати. Обов’язково подайте який-небудь знак, що пояснює, що ви не просто перехожий, наприклад, підніміть руку або (вночі) мигніть ліхтариком або мобільним телефоном.
Якщо ви не можете самостійно відкрити двері – обов’язково повідомте про це диспетчеру, і будьте готові, що лікарі приїдуть разом з міліцією і будуть розкривати квартиру.
В кінці розмови назвіть номер телефону, з якого викликаєте «швидку». У разі, якщо ви все ж щось наплутали і «швидка» ніяк не може вас відшукати, за цим телефоном передзвонять і уточнять подробиці.
Джерело:https://ukrhealth.net/