Заходи щодо попередження розвитку та поширення американського білого метелика

29.07.2019

Загрозу багаторічним насадженням становить гусінь американського білого метелика, масова поява якої по прогнозним даним в поточному році очікується в третій декаді  травня. Тривалість живлення гусениць становить у середньому 35–45 днів і залежить також від погоди та умов живлення. Живиться гусінь постійно.

Характерною особливістю розвитку американського білого метелика є формування павутинних гнізд на добре освітлених деревах і розвиток у них перших чотирьох віків гусениць. Найфективніше в цей період проводити систематичне обстеження багаторічних насаджень, зрізувати та знищувати гнізда разом з гусінню

Із переходом гусениць у п’ятий вік починається розповзання їх із гнізд. Цей момент має велике практичне значення у системі заходів з ліквідації вогнищ шкідника, так як в цей момент ефективно проводити захист дерев хімічним методом – оприскування інсектицидами згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Крім того, на присадибних ділянках ефективно засосовувати ловчі пояс из гофрокартону – вирізати смугу гофре, уздовж стовбура обгорнути і перетягнути у верхній частині так, щоб утворилася вузька «спідничка». Можна всередину і отрути намазати. За кілька днів тут може набратися сотня-дві гусениць.

Зазначені заходи значно зменшують чисельість шкідника, проте не знищують повністю.

При появі гусениць другого покоління (орієнтовно кінець липня-початок серпня)  всі процедури повторються.

З метою попередження розвитку американського білого метелика на наступний рік обов»язкове здійснення агротехнічних заходів:

– з осені очищують дерева від нашарувань кори;

– білять стовбури та скелетні гілки 20%-ним вапняним молоком;

– знищують рослинні рештки;

– перекопують пристовбурні кола на присадибних ділянках

– виявлені гнізда зрізують та знищують;

– у разі якщо з осені побілка не була проведена або дуже змилась у лютому-березні під час відлиг процедуру побілки повторити.

На територіях, де присутній американський білий метелик, доцільно насадження обробляти препаратами згідно з переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні.

Для боротьби з гусінню АБМ застосовують інсектицид проти листогризучіх шкідників – Карате 050 ЕС, 5% (0,2 л/га), Децис Профі, 25% в.р.г. (0,04 кг/га), Золон, 35% к.е (2,0-3,0 л/га), Моспілан 20% з.п. (0,5 кг/га) чи Конфідор Максі, 70% в.г. (0,07-0,14 кг/га), тощо. В межах населених пунктів для знищення гусені можна оприскати багаторічні насадження по кожному поколінню екологічно безпечними біологічними препаратами  Актофітом, 0,2 к.е (2,0 л/га), Лепідоцидом (1 л/га), Бітоксибациліном (2-3 л/га), регулятором росту і розвитку комах – Інсегаром, 25 WP, з.п. (0,6 кг/га), Матчем 050 ЕС, 5% к.е. (0,8-1,0 л/га). Під час застосування цих груп препаратів слід ретельно обробляти всю крону дерева, щоб уникнути переповзання гусені на необроблені ділянки. В плодових насадженнях першу обробку доцільно проводити хімічними інсектицидами (з врахуванням термінів очікування до збирання врожаю), другу – біологічними препаратами.

Відповідно до пункту 5.5 правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України відповідальними  за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є:

на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі цих об»єктів;

на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства;

на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій;

на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування;

на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

За невиконання фітосанітарних правил передбачено адміністративну відповідальність згідно кодексу України про адміністративні правопорушення  у вигляді штрафу на громадян від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Матеріал підготовлений відділом агропромислового розвитку Кіровоградської районної