Землі без кадастрового номера переходять у володіння держави

02.08.2021

Ринок землі, який почав функціонувати в Україні, висуває до землевласникам доволі жорсткі умови з оформлення документів на землю. Зокрема, кожній ділянці має бути присвоєний кадастровий номер. Про це йдеться на сторінці Міністерство юстиції України у Facebook.

Присвоєння кадастрового номера — обов’язкова складова процесу приватизації, оформлення прав власності, врегулювання договірних відносин, що здійснюється шляхом державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Нотаріус  не може посвідчувати договір купівлі-продажу житлового будинку, будівлі або споруди у разі відсутності інформації про  кадастровий номер земельної ділянки, на якій розміщений цей об’єкт. Більше того, кадастровий номер земельної ділянки важливий не лише тому, що без нього ви не зможете продати об’єкт, розташований на цій ділянці. Законодавством України встановлено, що якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що  відмовився від одержання земельної ділянки. Тому отримання кадастрового номера земельної ділянки, яка вже належить особі на підставі державного акту про право власності на землю, але в якому відсутній кадастровий номер — є необхідною умовою для реєстрації самого права власності на земельну ділянку. Тож,  як же присвоїти земельній ділянці кадастровий номер?

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності.
Для присвоєння кадастрового номера необхідно звернутися в Держгеокадастр і передати на розгляд  пакет документів:заяву (можна подавати і в паперовій, і в електронній формі) щодо державної реєстрації земельної ділянки; оригінал документації із землеустрою, який є підставою для формування земельної ділянки;
документацію із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
У разі, якщо відомості про земельні ділянки, право власності на які виникло до 2004 року, не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників.
Державний кадастровий реєстратор протягом 14 днів з дня реєстрації заяви здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову.
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.